Horolezkyňa po noci v Tatrách neprežila

V kežmarskej nemocnici zomrela 47-ročná horolezkyňa, ktorá v noci premrzla s ďalším horolezcom vo Vysokých Tatrách. Stav jej 52-ročného kolegu sa naopak podaril lekárom zlepšiť. "Muž mal po prevoze telesnú teplotu 24 stupňov (Celzia), postupne ho zohrievame," uviedla lekárka Terézia Paštéková z popradskej nemocnice.

16.02.2008 14:08 , aktualizované: 19:59
Vysoké Tatry Foto:
Ilustračné foto
debata

Muža môžu zohrievať len pomaly, hrozí mu totiž zlyhanie srdca. Horolezec podľa Paštékovej stále nie je mimo ohrozenia života, na prstoch rúk a nôh má navyše omrzliny.

Horolezci sa vydali v piatok večer na Zbojnícku chatu, kam však pri prudko zhoršenom počasí nedošli. Noc prečkali vonku vo Veľkej Studenej doline. Dvojicu objavili dnes okolo 9:30 ich kolegovia z horolezeckého oddielu, Horská záchranná služba ich potom previezla k lekárom.

Horolezci sa podľa záchranárov vybrali na cestu po prudkom ochladení, pri silnom nárazovom vetre a snežení. Zhoršené počasie v Tatrách spôsobilo aj zvýšenie nebezpečia pádu lavín na tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. „Tendencia lavínového nebezpečenstva je pri snežení a vetre stúpajúca,“ upozornila  horská služba.

debata chyba