Sabolová: Výmenné lístky šikanujú pacientov

19.02.2008 12:28, aktualizované: 16:53
Sabolová
Poslankyňa KDH Mária Sabolová Autor:

KDH chce iniciovať občanov, lekárov aj pacientov, ktorí nesúhlasia so zavedením výmenných lístkov od všeobecných lekárov. Všeobecných lekárov vyzýva, aby vyplnili jednoduchý štatistický prehľad o počte pacientov v dvoch porovnateľných obdobiach január, február roku 2007 a 2008. Zároveň vyzýva aj občanov, lekárov a pacientov, aby napísali ministrovi zdravotníctva list, v ktorom vyjadria svoj nesúhlas so zavedením výmenných lístkov.

Tento list aj štatistický prehľad chce KDH zverejniť aj na svojej webovej stránke. Rovnako tiež považuje za vhodné, aby všeobecní lekári na dverách svojich ambulancií zverejnili hlasovanie poslancov za novelu zákona o zdravotnej starostlivosti a zároveň list ministrovi. „KDH cez svoje možnosti štruktúr vyzve všeobecných lekárov, aby sa pripojili k tejto výzve,“ uviedla na dnešnom stretnutí s novinármi poslankyňa NR SR za KDH Mária Sabolová. 

Lístky k lekárom stále spôsobujú zmätky

Práve hlasovanie poslancov v prípade novely zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorým Sabolová žiadala zrušenie tejto povinnosti, označila za hlasovaciu mašinériu koalície v Národnej rade. „Nič čo je vecné a čo je pre pacienta praktické, čo predloží opozičný poslanec nemá šancu prejsť do druhého čítania a na diskusiu vo výboroch parlamentu,“ uviedla Sabolová. 

Zákon sa podľa jej vyjadrení minul účinku, zdravotná starostlivosť sa nezlepšila, naopak, povinnosť vypísať pacientovi výmenný lístok podľa jej slov zahlcuje všeobecného lekára a čakárne sa zapĺňajú pacientmi.

Výmenné lístky považuje Sabolová za administratívnu nadbytočnosť. „Rozprava v parlamente ukázala na zle nastavený systém, ide o preťažovanie všeobecného lekára, šikanovanie pacienta pri jasných zdravotných ťažkostiach, zhoršenie dostupnej zdravotnej starostlivosti u všeobecného lekára aj špecialistu,“ uviedla Sabolová. Za vážny problém označila aj psychiatrických pacientov. „Ani petícia psychiatrov nepresvedčila ministra Valentoviča, že je potrebné zmeniť tento zákon,“ skonštatovala poslankyňa.

Ministerstvo: Sabolová len napĺňa propagandu

Ministerstvo zdravotníctva považuje obsah tlačovej konferencie KDH a na nej prezentované vyhlásenia poslankyne Márie Sabolovej iba za napĺňanie politickej agendy. „Do oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti totiž predchádzajúca vláda i za účasti KDH vniesla živelnosť a chaos, ktorý sa snažila následne regulovať zavedením poplatkov za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti,“ uvádza sa v stanovisku ministerstva, ktoré dnes TASR poskytla jeho hovorkyňa Silvia Horváthová. 

Ministerstvo zastáva názor, že týmto opatrením sa poškodzoval nielen pacient, ktorý bol v skutočnosti vlastne finančne postihovaný za to, že využíval zdravotnú starostlivosť, ktorú má zaručenú Ústavou SR, ale administratívne sa zaťažoval i lekár, ktorý mal vo svojej ambulancii vyberať finančné prostriedky a vydávať o tom príslušný doklad. „Súčasnou vládou zavedená koordinácia zdravotnej starostlivosti je postavená na odbornom základe, finančne nezaťažuje pacientov a pre všeobecných (praktických) lekárov je menej administratívne náročná,“ píše sa v stanovisku. 

So stanoviskom rezortu zdravotníctva sa stotožňujú i zástupcovia Sekcie všeobecných lekárov pre dospelých Slovenskej lekárskej komory a Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva Slovenskej lekárskej spoločnosti, ktorí na zhromaždení všeobecných lekárov pre dospelých v Prešove dňa 19. januára 2008 konštatovali: „Považujeme súčasne medializovaný problém výmenných lístkov za umelo vytvorenú kampaň, zakrývajúcu skutočné problémy. Systém výmenných lístkov tu fungoval niekoľko desaťročí. Jeho význam je v tom, že odstraňuje živelnosť v poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Poskytovanie zdravotnej starostlivosti organizované všeobecnými lekármi zabezpečuje jej efektívnosť a preto má našu podporu.“

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku