Jahnátek: Základne Slovensko ohrozia

19.02.2008 15:54
Jahnátek
Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek Autor:

Slovensko má podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka eminentný záujem na tom, aby sa v Česku a Poľsku nevybudovali radarové a protiraketové základne Spojených štátov. Ohrozili by totiž bezpečnosť Slovenska. Minister tak zvýraznil skoršie kritické vyjadrenia premiéra Roberta Fica. Podľa oficiálneho stanoviska pritom Slovensko predpokladá, že základne bezpečnosť v regióne zvýšia.

„Každý rozumný a normálny človek vie, že nás to (základne) automaticky ohrozí,“ povedal Jahnátek novinárom po stretnutí s podpredsedom ruskej vlády Sergejom Naryškinom. Rokovania oboch politikov sa však týkali hospodárskej spolupráce a vojenskými otázkami sa nezaoberali. Jahnátek pritom nemá právomoc zastupovať Slovensko v medzinárodných otázkach.

„Ide o našu bezpečnosť, nejde nám o politiku, ktorá sa vedie v Českej republike a Poľskej republike,“ vyhlásil Jahnátek, ktorého do vlády nominoval Ficov Smer-sociálna demokracia.

Základne v Poľsku a Česku chce postaviť americká armáda ako prevenciu proti možnému raketovému útoku z Iránu, či iných ázijských krajín. Vláda v Prahe a Varšave plány USA podporujú, o základniach však zatiaľ stále rokujú a americkej vláde ešte nedali jednoznačnú odpoveď.

Podľa Naryškina ruskú vládu údajne udivuje, že od Slovenka súhlas s týmto projektom nik nepýtal. Rusko plány Američanov na protiraketový štít v strednej Európe viackrát tvrdo kritizovalo a pohrozilo aj presmerovaním svojich raketových zbraní.

Fico vlani vyhlásil, že Slovensko by podobný americký návrh postaviť základňu na svojom území neschválilo. Tento postoj premiéra sa však podobne ako v iných prípadoch podľa vyjadrení ministerstva zahraničných vecí nezhoduje s oficiálnym stanoviskom Slovenska. „Vychádzame z presvedčenia, že tento krok posilní bezpečnosť, ale my sme takisto presvedčení, že o týchto veciach je nutné diskutovať na pôde NATO,“ povedal vlani minister Ján Kubiš.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku