Regulácia nájomného sa v súčasnosti uplatňuje v niekoľkých tisíckach bytov v budovách, ktoré bývalý režim zhabal pôvodným majiteľom a štát im tieto nehnuteľnosti po páde komunizmu vrátil. Obyvateľov týchto bytov chráni do konca tohto roku pred vyšším trhovým nájomným legislatíva, podľa ktorej sa stanovujú maximálne poplatky za nájom. Na druhej strane sa však tým obmedzujú vlastnícke práva majiteľov domov.
„Ministerka práce Viera Tomanová protestujúcim prisľúbila, že regulované nájomné bude aj ďalej pokračovať,“ tvrdil Straka.
Navrhovaný zákon by podľa občianskeho združenia ukončil reguláciu cien nájmu bytov už k 1. júlu tohto roku, teda o pol roka skôr, ako predpokladá súčasná úprava. Obyvateľom sa tiež nepáči, že majitelia domov by im do konca tohto roka mohli dať výpoveď z nájmu bez udania dôvodu.

Ministerstvo výstavby v novom zákone navrhlo, aby náhradné bývanie dostali iba tí nájomníci, ktorí si ho nebudú vedieť zaobstarať z vlastných zdrojov. O pridelenie náhradných bytov by mohli požiadať obce, dostať by ich mali počas prechodného obdobia do konca roku 2013
Občianske združenie sa však obáva, že ak im obec nebude vedieť zabezpečiť náhradný byt, niektorí nájomníci sa môžu stať bezdomovcami.
Návrh zákona kritizovalo v pripomienkovom konaní aj ministerstvo práce. Právo na náhradné bývanie by chcelo priznať všetkým obyvateľom bytov s regulovaným nájomným.