Palko a spol. odchádzajú z KDH + VIDEO

21.02.2008 10:38, aktualizované: 17:33
František Mikloško (vľavo) a Vladimir Palko.
Autor:

Vladimír Palko, František Mikloško, Pavol Minárik a Rudolf Bauer opustili rady Kresťanskodemokratického hnutia. Všetci štyria poslanci odchádzajú aj z poslaneckého klubu. "KDH je dnes neobnoviteľné. Nechceme zostať v hnutí, kde sa predseda Hrušovský nevie k ničomu vyjadriť," povedal odchádzajúci Mikloško. Podpredsedu KDH Júliusa Brocku ich rozhodnutie prekvapilo. "Škoda, že odchádzajú nekresťansky a očiernili svojich kolegov."

Všetci štyria exposlanci KDH vylučujú akúkoľvek spoluprácu so súčasnou vládnou koalíciou. Tvrdia, že chcú vytvoriť alternatívu kresťanským demokratom, avšak o novej strane v tejto chvíli neuvažujú.

„Neodchádzame z KDH, pretože by sme sa vzdali ideálov, naopak, vzdalo sa ich KDH. Kto teda reprezentuje lepšie záujmy voličov KDH? My, ktorí sme nikdy nechceli vstúpiť do vlády so Smerom? Poslaneckého mandátu sa aj preto nevzdáme,“ konštatoval Palko. Bývalí členovia KDH tiež vyčítali šéfovi hnutia Pavlovi Hrušovskému pozíciu, v ktorej sa nedokáže pre čokoľvek rozhodnúť.

Poslanci do inej strany nevstúpia

Štyria poslanci neprestúpia do inej politickej strany, v parlamente budú vystupovať ako nezávislí; založenie novej politickej strany nevylúčili. „Budúcnosť je otvorená,“ vyhlásil Mikloško.

Rozkol medzi poslancami KDH prišiel v čase, keď sa celá opozícia musí vysporiadať s vnútornými problémami a nízkou podporou. Tento týždeň napríklad predseda SDKÚ a expremiér Mikuláš Dzurinda odrážal výzvy podpredsedu strany Juraja Lišku, aby odstúpil. Podľa analytikov tento vývoj nahráva najmä Smeru premiéra Roberta Fica, ktorý vedie volebné prieskumy s výsledkami vyše 40 percent.

DISKUTUJTE: Ako hodnotíte súčasnú situáciu v opozícii?

Palkova skupina sa sformovala po nezhodách vo vedení KDH o postoj ku koalícii so Smerom. Bývalý minister a podpredseda KDH a jeho kolegovia boli vtedy jednoznačne proti vstupu do vlády, zatiaľ čo mierna väčšina v čele s Hrušovským sa tejto možnosti úplne nebránila. Palkova skupina potom navonok vystupovala ako autonómna platforma so silno konzervatívnymi názormi, zdôrazňovala zásadovosť a samostatnú opozičnú politiku na úkor spolupráce s SDKÚ-DS a SMK.

Zatiaľ nie je jasné, akú podporu si štvorica poslancov získa v členskej základni hnutia. Pri neúspešnej kandidatúre na predsednícku funkciu na vlaňajšom sneme KDH za Palka hlasovala zhruba tretina delegátov. Klub KDH v Národnej rade sa po odchode poslancov zúži na deväť členov.

Brocka: Odchádzajú nekresťansky

Podpredsedu KDH Július Brocka rozhodnutie štvorice poslancov prekvapilo, myslel si, že pôjde len o jednu z bežných tlačových konferencií, ktoré skupina okolo Vladimíra Palka bežne zvolávala. „Odchod oznámili bez toho, aby nás o ňom informovali. Je mi ľúto, že po toľkých rokoch, ktoré sme spolu v hnutí strávili, neodchádzajú kresťansky, teda bez toho, aby očiernili svojich dnes už bývalých kolegov. Boli to lživé výpady,“ komentoval informácie z tlačovej besedy. „Nemyslím si totiž, že by bol nejaký dôvod na dramatizovanie. KDH ani v opozícii nezľavilo zo svojich pricípov a hodnôt. Sme strana, ktorá znesie aj vo vútri kritické názory, priestor má každý. Škoda, že sa rozhodli súťažiť s vedením KDH ako nový politický subjekt.“

Brocka si nemyslí, že by sa postavenie KDH odchodom štyroch poslancov oslabilo. „V zásade sa v hnutí nič nemení, všetci štyria z vlastného rozhodnutia neboli ani vo vedení, život pôjde ďalej. V KDH je nás viac, ktorí máme svojich sympatizantov, a tí ostávajú.“

O tom, či Palkovcov budú nasledovať ďalší členovia KDH, Brocka špekulovať nechcel. „Netreba predbiehať,“ odpovedal aj na otázku, či hnutie požiada, aby poslanci po vystúpení z klubu KDH vrátili svoje mandáty.

Lipšicovi je ľúto rozkolu, žiada generačnú výmenu

Podpredsedovi kresťanských demokratov Danielovi Lipšicovi je smutno z odchodu Vladimíra Palka, Františka Mikloška, Pavla Minárika a Rudolfa Bauera z radov Kresťanskodemo­kratického hnutia. „Išlo o veľmi výrazne osobnosti KDH, aktívnych poslancov, ktorí dlhé roky tvorili líniu našej politiky, stále si ich vážim,“ povedal Lipšic. 

Lipšic ďalej zdôraznil, že nezmenil svoj názor na potrebu zmeny v KDH. „A nielen KDH, ale v celej opozícii je potrebná generačná zmena, ak chceme, aby opozícia bola skutočnou alternatívou k tejto komunisticko-populistickej vláde, ktorá v posledných dňoch valcuje už aj vo vzťahu k občanom,“ dodal a  zdôraznil, že chce robiť všetko pre to, aby k takejto generačnej obmene v opozícii došlo. Lipšic nepredpokladá, že by odchod výraznej štvorice osobností kresťanských demokratov viedol k zvolaniu mimoriadneho snemu hnutia. KDH bude mať snem na budúci rok a ten rozhodne o smerovaní hnutia do volieb ako aj o jeho vedení, dodal Lipšic.

====== Mesežnikov: Môžu ich nasledovať ďalší

======

Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že odchod poslancov Vladimíra Palka, Pavla Minárika, Františka Mikloška a Rudolfa Bauera z KDH nemusí byť konečný. Je možné, že ich budú nasledovať aj ďalší.

„V tejto chvíli je ťažko povedať, či a koľko ich bude. Odchod týchto poslancov však znamená silný zásah do integrity KDH,“ povedal Mesežnikov. Vzniknutá situácia rovnako znamená podľa politológa aj istý zlom v štruktúrach KDH v základných organizáciách.

Dôvodom, prečo sa spomínaní poslanci rozhodli odísť z radov kresťanských demokratov, môže byť podľa Mesežnikova to, že štyria poslanci nevidia perspektívu, aby presadili typ politiky, ktorý naznačili už pri súperení s Hrušovským o predsednícky pos­t.

„Tejto skupine záležalo viac na národnom rozmere, ostražitosti voči Maďarom a väčší dištanc osobitného postavenia KDH možno aj voči SDKÚ,“ myslí si Mesežnikov. Palkova skupina sa zrejme spoliehala na to, že sa im podarí získať podporu v KDH na presadenie tejto línie. „Táto podpora zrejme neprišla. Nie som prekvapený, že vychádzajú s novou iniciatívou,“ pokračoval politológ.

V ideových otázkach sa podľa neho Palkova skupina neodchyľovala. Či už ide o témy Európskej únie, kultúrno-etických tém či postavenia náboženstva v spoločnosti. Dnešná situácia môže podľa Mesežnikova zasiahnuť aj do preferencií KDH. Palko, Mikloško, Minárik aj Bauer sú ľudia, ktorí podľa slov politológa maju medzi priaznivcami KDH vysokú kredibilitu a preto odchádzajúci poslanci môžu časť voličov odlákať.

„Záleží, ako sa budú títo politici profilovať, či budú pôsobiť ako nezavislí alebo založia novú stranu a či budú chcieť osloviť tradičných voličov KDH,“ uzavrel Mesežnikov.

Odchádzajúcich nasleduje regionálny politik KDH Jadaš

Po tom, ako ohlásili odchod z KDH štyria poslanci, rozhodol sa z hnutia odísť aj člen banskobystrického okresného predsedníctva a krajský podpredseda Združenia kresťanských manažérov a podnikateľov, organizácie pôsobiacej pri KDH, Karol Jadaš. Ako uviedol, odchod štyroch poslancov z KDH, ktorí majú podobné názory ako on, bol preňho impulzom, z KDH však odchádza hlavne pre nesúhlas s politikou jeho banskobystrických regionálnych štruktúr.

Priamu zodpovednosť za stav hnutia v kraji má krajský predseda Peter Muránsky, ktorý podľa Jadaša nie je žiaden líder. „To čo ma ešte doteraz držalo v KDH bol Vladimír Palko, jeho vízia KDH ako efektívnej, modernej, akčnej, jasne vyhranenej strane. Keďže tento názor už jeho odchodom v KDH nie je, motív môjho zotrvania nie je žiadny. Jedine by som sa ešte mohol zamyslieť nad Danielom Lipšicom,“ uviedol Jadaš.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Kytica Zimona 10

Kytica Zimona 10

49,99
Passion žlté ruže

Passion žlté ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk