Rodičovský príspevok sa zvýši o pár tisíc

11.03.2008 07:39
Tomanová
Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová Autor:

Od budúceho roka by mali rodičovský príspevok dostávať len tí rodičia, čo sa o dieťa mladšie ako tri roky starajú sami doma. Zároveň sa príspevok zvýši o niekoľko tisíc korún - aby sa aspoň priblížil k minimálnej mzde. Tá je dnes 8 100 korún, rodičovský príspevok len 4 560 Sk. Presnú sumu budúceho rodičovského príspevku ministerka práce zatiaľ prezradiť nechce.

Pre rodičov, ktorí dajú dieťa do škôlky či jasieľ a vrátia sa do zamestnania, zavedie ministerstvo práce nový príspevok na starostlivosť o dieťa. Ten bude nižší ako rodičovský.

„Našou snahou je týmto navrhovaným postupom vytvoriť čo najväčší priestor pre slobodné rozhodnutie rodiča. Finančné čiastky v tejto fáze prípravy zákona nebudeme konkretizovať,“ reagoval tlačový odbor rezortu práce. Preto zatiaľ nie je jasné, odkiaľ na to štát vezme peniaze a čo ho to bude stáť.

Dnešný príspevok považujú rodičia za veľmi nízky. Je to jeden z hlavných dôvodov, prečo sa rozhodnú nemať ďalšie dieťa a ponáhľajú sa rýchlo späť do práce. „To je almužna, ten súčasný príspevok, to sú úplne trápne peniaze. Za to matka kúpi mlieko, plienky a je hotová. Keby som bola sama alebo môj muž zarábal málo, neviem si predstaviť, ako by sme vyšli,“ hovorí mamička dvojročného syna Katarína Henčová zo Žiaru nad Hronom.

„Poznám viacerých mladých rodičov, čo by aj chceli druhé dieťa, ale nemali by z čoho žiť. Ostávajú preto len pri jednom. Pravdaže by ten príspevok mal byť oveľa vyšší,“ dodáva. V porovnaní s Českou republikou je slovenský rodičovský príspevok dlhodobo oveľa nižší. Do konca minulého roku rodičia v Čechách poberali po prepočte zhruba deväť- až desaťtisíc slovenských korún mesačne. Od januára sa môžu rozhodnúť pre ešte vyššiu dávku.

Na výber majú tri varianty príspevku. Zvýšenú – tá dosahuje 14 763 Sk mesačne, základnú – 9 842 Sk mesačne alebo zníženú – 4 921 Sk mesačne. Zvýšenú môže rodič čerpať dva roky, základnú tri roky a zníženú štyri roky. „Je to výborná vec, určite posun k lepšiemu, aj keď to má ešte nedostatky. Zákon totiž nemyslel napríklad na živnostníčky, ktoré sú teraz znevýhodnené. Ak toto a pár ďalších nedostatkov vláda opraví, bude to ešte lepšie. Je fajn mať možnosť výberu, aj keď ho treba starostlivo premyslieť,“ hovorí budúca trojnásobná mamička Radoslava Hofmanová z obce Praskoles pri Beroune.

Poriadne zvážiť svoje rozhodnutie musia tamojší rodičia preto, lebo ho nebudú môcť vziať späť. Ak sa rodič napríklad rozhodne pre dvojročnú rodičovskú dovolenku a potom sa mu ale nepodarí vrátiť do práce, na ďalší rodičovský príspevok už nemá nárok.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
35,99
Perla Cala Frézia Violet

Perla Cala Frézia Violet

29,99
Sweet Lilly Violet v taške

Sweet Lilly Violet v taške

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk