Učebnica dejepisu zmäkčuje Tisovu vinu

Nové učivo z dejepisu tvorí historik, ktorý zmäkčuje úlohu Jozefa Tisa pri deportáciách Židov do koncentračných táborov. Šéf dejepisnej predmetovej komisie Róbert Letz v jednej zo svojich učebníc tvrdí, že prvý slovenský prezident o prípravách na odsun slovenských Židov nevedel. "Po tajnej dohode s Nemeckom Tuka a Mach bez vedomia prezidenta (Tisa) a ostatných členov vlády pripravili deportácie Židov z územia Slovenska," uvádza Letz v alternatívnej učebnici Slovensko v 20. storočí pre posledný ročník základných škôl.

14.03.2008 05:45
Jozef Tiso Foto:
Proces s Jozefom Tisom trval necelých päť mesiacov.
debata

Vtedajší predseda vlády Vojtech Tuka mal podľa Letza bez vedomia prezidenta Tisa presadiť aj účasť Slovenska vo vojne proti Sovietskemu zväzu.

Letz vo štvrtok nespresnil, ako vidí zodpovednosť Tisa pri odvlečení asi 70-tisíc slovenských Židov. K téme sa odmietol vyjadriť.

Žiaci sa v súčasnosti učia o Tisovi ako o prezidentovi, ktorý plne zodpovedal za politiku vojnového štátu. Deviataci používajú najmä učebné texty historika Dušana Kováča, na ktorých spolupracoval aj Ivan Kamenec. „Človek, ktorý stál na čele štátu, musel vedieť o tom, čo sa v ňom dialo,“ hovorí o Tisovi Kamenec.

Komentár: Dobré a zlé dejiny

Ako sa budú po reforme ministra Jána Mikolaja (SNS) učiť deti o období slovenského štátu po 14. marci 1939, bude jasné koncom školského roka. Nové učivo chystá komisia, v ktorej sú aj zástupcovia Matice slovenskej. Do kníh sa má dostať viac vlastenectva a pozitívny vzťah k národu.

Šéf historického ústavu matice Ján Bobák, ktorý sa na príprave zúčastňuje, považuje za predčasné hovoriť o tom, aká úloha sa pripíše Tisovi. „Treba ho vidieť v reálnom kontexte, ako prezident obstál,“ myslí si Bobák. Dodal, že dejiny nie sú čierno-biele. „Česi si tiež v tichosti vyriešili Háchu a česká politická reprezentácia ho akceptuje,“ podotkol Bobák k Emilovi Háchovi, ktorý od roku 1939 stál na čele Protektorátu Čechy a Morava.

Slovensko, na rozdiel od Česka či iných krajín, platilo za vyvezenie každého Žida Nemecku 500 ríšskych mariek. Podľa riaditeľa Múzea židovskej kultúry Pavla Mešťana sa nedá poprieť, že Tiso o prípravách na deportácie vedel dopredu. Židovská obec ho dokonca už 6. marca 1942 upozornila na ich dôsledky. „Rabín v memorande písal, že pôjde o fyzické zničenie Židov na Slovensku,“ dodal Mešťan. Prvý transport napriek tomu odišiel zo Slovenska 25. marca 1942.

Podľa Otta Wagnera, ktorého ako účastníka SNP v novembri 1944 odvliekli do tábora v Mauthausene, vedel Tiso o všetkom. „Sám napríklad žiadal Hitlera o posily, aby potlačil Povstanie,“ dodal Wagner.

Učiteľ dejepisu na strednej škole Rastislav Surma tvrdí, že študenti sa v súčasnosti učia príliš veľa faktografických údajov o vojnovom období a nechápu súvislosti. „Tiso bol rozporuplná osobnosť, čo sa v učebniciach málo vysvetľuje,“ konštatoval Surma. Študentov toto obdobie podľa Surmu veľmi zaujíma. „Spája sa im to aj s aktuálnymi udalosťami, keď napríklad počujú o znesvätení hrobu Jozefa Tisa,“ dodal.

Minister Mikolaj sa k práci historikov na učive vyjadrovať nechce. Tvrdí, že ide o odbornú vec, do ktorej politicky nezasahuje. Mikolajov nový školský zákon má parlament prerokovať na marcovej schôdzi. Do konca školského roka by mal Mikolaj predstaviť Štátny vzdelávací program a neskôr aj nové učebné osnovy.

Mešťan si myslí, že žiaci by sa v nich mali názornejšie učiť o holokauste. Ministra chce vyzvať, aby zvážil exkurzie do Osvienčimu pre stredoškolákov. Podľa Mešťana by sa tak predišlo nebezpečným javom v spoločnosti.

Na ne upozornila posledná správa amerického ministerstva zahraničných vecí o stave ľudských práv v roku 2007. Podľa nej na Slovensku „rastie podpora fašistického slovenského štátu z obdobia druhej svetovej vojny, ktorý umožnil deportáciu desaťtisícov slovenských Židov do koncentračných táborov“.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy