„Slovenský štát bol vytúžený, vytúžený a ešte raz vytúžený. Nebolo to donútené, ako sa nám snažia niektorí historici nahovoriť,“ vyhlásil pobočník vodcu Slovenskej pospolitosti Michal Laššák. Vojnový slovenský štát vznikol z vôle slovenského ľudu a slovenského národa, dodal.
Stretnutie pri Tisovom hrobe na Martinskom cintoríne v mestskej časti Ružinov sa zaobišlo bez incidentov. Na poriadok dohliadalo niekoľko policajtov. Slovenská pospolitosť v minulosti fungovala ako politická strana. Po tom, ako ju súd predvlani zakázal, sa zmenila na občianske združenie.
Šéf pospolitosti Ivan Sýkora kritizoval súčasné začlenenie Slovenska do euroatlantických štruktúr a poukázal na údajnú neslobodu Slovákov. „Okupačná handra, ktorá nepretržite veje vedľa slovenskej zástavy nám oznamuje, že my Slováci už nie sme samostatní, že sme stratili svoju suverenitu,“ povedal Sýkora.
Na Tisovi sa nezhodnú ani historici
Tisa časť historikov obviňuje z podielu na deportáciách desaťtisícov slovenských židov, z ktorých väčšina zomrela v nacistických koncentračných táboroch. Iní ho naopak považujú za otca slovenskej štátnosti a mučeníka.
Po stretnutí na bratislavskom cintoríne sa organizátori zhromaždenia presunuli do Čakajoviec neďaleko Nitry, kde mali pokračovať v spomienke na Slovenský štát. Prívrženci vojnového štátu sa pri Tisovom pomníku stretli už v piatok, podobnú spomienkovú akciu na dnes ohlásili napríklad tiež v Nižnej Šebastovej pri buste Andreja Hlinku, ktorého niektorí považujú za otca slovenského národa.