Opozícia zablokovala prijatie zmluvy o EÚ, kým tlačový zákon nebude zmenený tak, aby neohrozoval slobodu tlače. Jarjabek jej povedal, že nemá kam uniknúť. Preto podporí aj tlačový zákon, hoci ho kritizuje. „Myslím, že zaň zahlasujete, aby ste sa nejako vyvinili a mohli podporiť Lisabonskú zmluvu. Pre vás neexistuje iná cesta ústupu,“ vyhlásil dnes vo Výbore Národnej rady SR pre kultúru a médiá.
Nenecháme sa vydierať, tvrdil Jarjabek
Vládne strany nikdy nebudú rokovať s opozíciou, ak bude používať podobné nástroje ako blokovanie v parlamente. „My jednoducho nemôžeme s vami rokovať, keď ste začali vydierať. To sú mafiánske spôsoby, ktoré sú v tejto spoločnosti neprípustné…Jednoducho, s vydieračmi sa nevyjednáva,“ povedal. Inštitút pre verejné otázky odmietanie diskusie a všetkých návrhov opozície nazval v súhrnnej správe o stave spoločnosti tyraniou väčšiny.
Poslankyňa SDKÚ Magda Vášáryová vysvetlila, že spájanie tlačového zákona a Lisabonskej zmluvy nie je účelové, ale principiálne. Opozícia sa pod nátlakom Lisabonskej zmluvy, pre ktorú potrebuje vláda päť hlasov opozície, snaží presadiť v tlačovom zákone základné princípy, na ktorých Európska únia vznikla. SR je tiež členom OBSE a Rady Európy, z čoho jej vyplývajú povinnosti. Obe organizácie mali k vládnemu návrhu tlačového zákona vážne výhrady.
Bárdos: Fico ide proti médiám
Najskeptickejší bol k zákonu Gyula Bárdos z SMK. Neveril zmenám, ktoré koalícia navrhla – vypustiť zo zákona zoznam tém, za ktoré hrozí pokuta a upraviť definíciu práva na odpoveď. „Zabúdame na kontext, v akom sa prijímajú zákony…Súčasný premiér ide proti novinárom, proti médiám. A vy sa pýtate, prečo sa obávame,“ upozornil koalíciu. Za takýto tlačový zákon by nehlasoval. To potvrdil aj Tomáš Galbavý z SDKÚ. Dodal ale, že je to len jeho názor.