Bývalý premiér okrem toho vyzval predstaviteľov koalície, aby s opozíciou o tlačovom zákone rokovali.
Koalícia však zatiaľ avizovala len miernejšie úpravy zákona, ktoré sú podľa opozície nedostatočné. Premiér Robert Fico zas povedal, že o lisabonskej zmluve by sa malo hlasovať aj bez dohody s opozíciou.
Opozícia, médiá i niektoré zahraničné organizácie návrhu tlačového zákona vyčítajú najmä zámer priznať sporné právo na odpoveď dotknutým stranám aj na pravdivé články. Podľa kritikov by totiž súčasné znenie návrhu zákona umožnilo politikom zneužívať právo na odpoveď na takmer neobmedzené prezentovanie svojich názorov v novinách.
V týchto dňoch sa objavili špekulácie, že by za lisabonskú zmluvu mohli hlasovať niektorí opoziční poslanci SMK aj proti vôli vedenia strany. Vládnej koalícii chýba totiž k ústavnej trojpätinovej väčšine potrebnej na ratifikáciu zmluvy iba päť hlasov. „Na rokovaní poslaneckého klubu som sa opýtal každého poslanca SMK, či vidí dôvod na zmenu postoja SMK. Odpoveď bola jasná, nie,“ reagoval predseda strany Pál Csáky.
Hlasovania o lisabonskej zmluve sa v prípade schválenia pre opozíciu neprijateľného tlačového zákona nezúčastní ani KDH, ktoré z troch opozičných strán ako jediné zmluvu o EÚ odmieta. Potvrdil to stranícky predseda Pavol Hrušovský.