Fico nemá ako potrestať opozíciu

Premiér Robert Fico sa vyhráža trestaním za neodhlasovanie Lisabonskej zmluvy. Veľa možností, ako by opozícii tento neúspech zrátal, však nemá. Ak zlyhá parlament, v Smere sa začína uvažovať o referende. Európsku ústavnú zmluvu by v ňom posúdili samotní voliči. "Keby sa stala taká tragédia (neschválenie zmluvy v parlamente), vláda bude musieť vyvodiť z toho politické dôsledky," povedal Fico v nedeľu v televízii TA3. Aké, nespresnil. Pád vlády vylúčil.

07.04.2008 19:50
Fico Foto:
Premiér Robert Fico
debata

Zdroj z vedenia Smeru, ktorý si neželal byť menovaný, uviedol, že premiér dá zrejme vyhlásiť referendum. „Ak Lisabonskú zmluvu odmietne parlament, nech rozhodnú občania. Je to jediné právne čisté riešenie,“ konštatoval. Referendá na Slovensku veľký úspech dosiaľ nemali, väčšina z nich zlyhala na nízkej účasti.

Vylúčené stále nie je ani to, že Lisabonská zmluva prejde s podporou opozičnej SMK. Vicepremiér Dušan Čaplovič (Smer) naznačil ústupky v školskom zákone. Ten SMK prekáža, lebo od žiakov maďarskej národnosti vyžaduje, aby sa učili rovnako po maďarsky ako po slovensky. „Sme ochotní zachovať status quo v tých veciach, ktoré budú hrany obrusovať,“ uviedol Čaplovič. Podľa neho deti nemusia vedieť diktáty a pravopisy, stačí, aby vedeli dobre rozprávať.

„Určite nepôjde o nijaké sankcie voči opozícii,“ reagoval šéf poslancov za Smer Miroslav Číž. Ak by sa chcel Fico pomstiť opozícii, mohol by ju pripraviť o posty v parlamentných výboroch, vládna väčšina by mohla odvolať podpredsedu parlamentu navrhnutého opozíciou.

„Vzhľadom na to, aký je nervózny, mohol by konať skratovo,“ pripustil šéf klubu SDKÚ Stanislav Janiš. To by však Ficovi pred zahraničnými partnermi ešte väčšmi poškodilo. Ak Lisabonská zmluva neprejde, mal by podľa neho Fico odstúpiť. „A môže ísť kandidovať za prezidenta,“ dodal Janiš.

Pre Lisabonskú zmluvu totiž podľa koalície neexistuje opravný termín: ak za ňu poslanci nezdvihnú ruku, hlasovanie už nebudú môcť zopakovať. Opozícia, ktorá ju nechce podporiť, kým Fico neopraví tlačový zákon, si myslí opak. Zmluvu treba schváliť do konca roka.

Čo chce Fico urobiť, ak zmluva neprejde, nespresnila ani jeho hovorkyňa Silvia Glendová. „Predseda vlády nechá tieto vyjadrenia na predstavivosť investigatívnych novinárov denníka Pravda,“ uviedla.

Rozpustenie parlamentu a predčasné voľby nevidí ako reálnu možnosť politologička Darina Malová. Určite by ich totiž nepodporilo HZDS ani SNS. Predčasné voľby, po ktorých Ficov volal ešte pred necelým pol rokom, podľa politológa Petra Horvátha nikomu nevyhovujú. „Blíži sa polčas vládnutia. Všetko sa už ladí smerom k riadnym voľbám,“ poznamenal.

Horváth vylúčil aj ďalšiu možnosť – blokovať tri mesiace parlament a potom ho ako neschopný uznášania v zmysle ústavy rozpustiť. „To by voliči neprijali,“ naznačil.

Spojenie hlasovania o Lisabone s dôverou vlády vylúčil poslanec za Smer Boris Zala. „To nemá logiku. Lisabonská zmluva nemá s dôverou vláde nič spoločné,“ povedal.

Podľa Horvátha sú Ficove vyhrážky iba silovými gestami. „Chce nimi dosiahnuť prijatie Lisabonskej zmluvy bez toho, aby musel ustúpiť. Každý jeden ústupok vo veci tlačového zákona by znamenal politickú prehru,“ poznamenal.

O tlačovom zákone začne parlament rokovať v utorok. Predseda parlamentu Pavol Paška už informoval, že po jeho odhlasovaní zaradí do programu schôdze aj Lisabonskú zmluvu.

Facebook X.com debata chyba Newsletter