Fio bankaFio banka

Tlačový zákon opäť napadla OBSE

Tlačový zákon pod taktovkou Smeru robí Slovensku v zahraničí ťažkosti. Proti jeho prijatiu vo štvrtok opäť protestovala Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Všetky denníky, s výnimkou Športu, v piatok vyšli s titulnou stranou v čiernom ráme. Nové pravidlá pre tlač, ktoré v stredu prijal parlament, idú proti medzinárodným záväzkom, ktoré Slovensko má.

11.04.2008 05:44 , aktualizované: 06:25
Denníky, protest, tlačový zákon Foto:
Protest denníkov proti tlačovému zákonu.
debata

„Zaviazalo sa ochraňovať slobodu médií, teraz ich núti, aby sa stali súčasťou politických vyjednávaní,“ vyhlásil vysoký predstaviteľ OBSE pre médiá Miklós Haraszti.

Za sporné považuje najmä právo na odpoveď, keďže novinári budú musieť zverejniť reakciu aj na pravdivú správu. „Nie je ťažké predstaviť si, kam to povedie – noviny zaplavia odpovede jednotlivcov a politických síl neschopných prijať kritiku, dokonca aj v prípade, keď je podložená,“ spresnil Haraszti.

Ak sa zákon uplatní, Slovensko sa môže podľa OBSE ocitnúť pred Európskym súdom pre ľudské práva. Stanovisko organizácie nechcel komentovať šéf diplomacie Ján Kubiš, ktorý pred nástupom do vlády Roberta Fica OBSE riadil. „Pripomienky si musím najskôr preštudovať,“ reagoval.

Europoslankyňa za Smer Monika Beňová si nemyslí, že schválenie zákona bude mať pre Slovensko vážne dôsledky. „Aj keď sa nedá tváriť, že právo na odpoveď nebolo urobené pre politikov. Bežní ľudia ho využívať nebudú,“ pripustila.

Beňová, ktorá kedysi pôsobila v médiách, si myslí, že zákon by nespôsoboval novinám problémy, keby bola na Slovensku politická kultúra. „Tá je však tak na polceste, slovenskí politici si musia viac zvyknúť, že sú verejným majetkom,“ poznamenala. „Sama som zvedavá, ako to po 1. júni dopadne,“ dodala. V júni začína zákon platiť.

Podľa právnika Marka Benedika by tlačový zákon mohol skončiť na Ústavnom súde. „Ústava ráta s istým obmedzením slobody slova, ale musí byť primerané,“ konštatoval. Vládna väčšina však presadila viacero obmedzení, vďaka čomu by sa podľa Benedika dala namietať protiústavnosť zákona.

Denníky v piatok na titulkách zverejnili výzvu prezidentovi, Ústavnému súdu, ako aj medzinárodným inštitúciám, aby sa postavili proti zákonu. Podľa vydavateľov totiž hrubo zasiahne do redakčnej práce a smeruje proti záujmom občanov. Je to už druhý protest denníkov po tom, čo pred dvoma týždňami vyšli s vybielenou prvou stranou. Vtedy o zákone začali rozhodovať poslanci.

Tento text uverejnili na svojich titulkách...
Denníky, protest, tlačový zákon Tento text uverejnili na svojich titulkách slovenské denníky.

Tento text uverejnili na svojich titulkách slovenské denníky

Tlačový zákon presadil vo štvrtok v parlamente Smer. O necelé dva mesiace budú môcť politici reagovať v novinách na každú, aj pravdivú informáciu. Vydavateľ bude zodpovedný za obsah odpovede aj vtedy, ak v odpovediach porušujú zákon. Navyše médiá k takejto reakcii nemôžu nič dodať.

Facebook X.com debata chyba Newsletter