Fico obhajuje Slotovu minulosť

16.04.2008 05:29
Fico, Slota
Predseda vlády a Smeru Robert Fico (vpravo) s lídrom SNS Jánom Slotom počas brífingu po rokovaní koaličnej rady. Autor:

Premiér Robert Fico používa na ústavných činiteľov dvojaký meter. Pri sudcovi Ústavného súdu Jurajovi Horváthovi mu prekáža, že rozhoduje, hoci bol právoplatne odsúdený a vyzval ho na okamžité odstúpenie. Prehrešky svojho koaličného partnera Jána Slotu, ktorý šéfuje druhej najsilnejšej vládnej strane SNS, obhajuje.

Televízia Markíza v Ústave pamäti národa objavila nové dokumenty komunistickej ŠtB, ktoré hovoria o ďalšej trestnej činnosti Jána Slotu za minulého režimu. Podľa Markízy sa v nich uvádza, že Slota patril do partie, ktorá mala vykrádať obchody na Slovensku. Už predtým priniesla televízia informácie zo spisov štátnej polície, že Slota bol podmienečne odsúdený za nelegálny útek za hranice a kradol aj so svojimi priateľmi autá v Rakúsku.

DISKUTUJTE: Dôverujete spisom ŠtB?

„Predseda vlády trvá na svojom vyjadrení, že sudcom Ústavného súdu nemôže byť človek právoplatne odsúdený za daňové delikty. A navyše, predseda vlády viackrát vyjadril svoj názor na nízku dôveryhodnosť zväzkov ŠtB, najmä voči osobám, ktoré v minulosti emigrovali,“ reagoval Robert Fico cez svoju hovorkyňu Silviu Glendovú.

Samotný Slota mal v utorok vypnutý mobil. Reagoval len písomne cez hovorkyňu. „Predseda SNS Ján Slota môže s čistým svedomím a jednoznačne vyhlásiť, že uvedené informácie o krádežiach nie sú pravdivé a Ján Slota sa na nich nepodieľal. Spisy ŠtB ani jeden zo súdov neuznal ako dôkaz, pretože nie sú hodnoverné. SNS to považuje za mediálnu kampaň poškodzujúcu dobré meno Jána Slotu,“ uviedla v otvorenom liste médiám hovorkyňa strany Jana Benková. Médiám, ktoré budú pokračovať v kampani, hrozí SNS súdom.

Reagovať na Slotove činy z minulosti odmietli aj politici z Mečiarovho HZDS. „Je to pre mňa prekvapenie, keď vezmeme do úvahy, že šéfom Ústavu pamäti národa je nominant SNS. Od neho by si mal pán Slota vyžiadať vysvetlenie,“ nechcel komentovať najnovšie informácie o Slotovej minulosti podpredseda HZDS Miroslav Jureňa. HZDS však nebude od Slotu žiadať nijaké vysvetlenie.

Podľa Markízy v spise Františka Filkorna, Slotovho priateľa z mladosti, s ktorým mal utiecť do Rakúska, Štátna bezpečnosť píše, že Slota mal aj s priateľmi v roku 1971 vykradnúť predajňu textilu a mäsových výrobkov v obci Koš v Prievidzskom okrese. Krádežou mali spôsobiť škodu za 22-tisíc korún. V socializme to predstavovalo viac ako ročný plat.

O úteku Slotu za hranice sa píše zase v spise Slotovho otca, ktorý bol evidovaný ako agent Štátnej bezpečnosti. Informácie z Filkornovho spisu potvrdzujú informácie o Slotovom úteku do Rakúska a návrate späť do Československa.

Lídra SNS, vtedy 17-ročného študenta, zatkli pohraničníci spolu s Jozefom Rendekom. Slota pred súdom uviedol, že sa trestného činu dopustil z nerozvážnosti, lebo bol znechutený, pretože nedostal odporúčanie na vysokú školu chemickú. O tom, že by Slotu za vykradnutie obchodu vyšetrovali alebo súdili, neexistuje nijaký úradný záznam. Odsúdený bol len pre opustenie republiky, dostal podmienečný trest.

Podľa informácií zo spisov v 70. a 80. rokoch pôsobil v okolí Prievidze gang, ktorý mal za sebou viacero ozbrojených lúpeží a krádeží. Polícia dokonca vytvorila na odhalenie skupiny špeciálny tím vyšetrovateľov.

V popredí skupiny mal stáť práve Rendek, ktorý sa spolu so Slotom vrátil späť do republiky po úteku do Rakúska v roku 1971. Rendek nakoniec skončil za mrežami, v roku 1979 ho prokuratúra aj s ďalšími ľuďmi obžalovala z lúpeží a krádeže státisícov korún. Členovia gangu sa dostali na slobodu po amnestii prezidenta Václava Havla.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku