„Prezident sa rozhodne podľa seba bez toho, aby sa nechal ovplyvniť jednou alebo druhou stranou,“ reagoval hovorca hlavy štátu Marek Trubač.
O vetovanie zákona ho požiadali vydavatelia, Slovenský syndikát novinárov, k protestu sa pridali aj šéfovia piatich najvýznamnejších českých periodík. Brzdou je podľa nich právo na odpoveď.
To funguje aj v českom právnom systéme, uplatňuje sa však len pri zverejnení nepravdivých informácií. Neprijateľná je podľa českých novinárov aj lehota troch dní, v ktorej musí byť odpoveď zverejnená. „Je to šibeničný termín, ktorý neberie do úvahy prax v novinách,“ poznamenal šéfredaktor Lidových novín Veselin Vačkov.
Problém vidí aj v tom, že redakcia nemôže na odpovede reagovať, ako aj v pokutách za ich nezverejnenie. „To je vyhrážanie,“ dodal Vačkov. Pod výzvu na vetovanie sa okrem neho podpísali aj šéfredaktori denníkov Mladá fronta Dnes, Právo, Hospodářské noviny a týždenníka Týden.
Gašparovič sporný paragraf obhajuje. Je totiž presvedčený, že rozširuje možnosti slobody slova a prejavu. „A to aj na tých, čo nevlastnia vydavateľstvá a denníky,“ tlmočil jeho stanovisko hovorca.
Rovnako obhajuje právo na odpoveď navrhovateľ zákona, minister kultúry Marek Maďarič zo Smeru. Táto strana mieni Gašparoviča podporiť v budúcoročných prezidentských voľbách. Trubač pripomenul, že práve Gašparovič bol iniciátorom prijatia nového tlačového zákona. „Posadil za jeden rokovací stôl ministra Maďariča a Slovenský syndikát novinárov.“
Zákon, ktorý podľa odporcov skomplikuje vydávanie novín, by mal platiť od 1. júna. Prezident má na jeho podpísanie čas do konca budúceho týždňa. „Ak ho nepodpíšem, pôjde naspäť do parlamentu a koalícia schváli takú istú podobu,“ argumentoval Gašparovič tento týždeň.
Dodal, že podpísaním zákona vytvorí priestor na to, aby sa ním mohol zaoberať Ústavný súd. Tam chcú Maďaričov zákon poslať opozičné strany.
Už po predložení návrh kritizovala Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, pochybnosti o slobode médií na Slovensku vyjadrila Asociácia európskych novinárov. Vydavatelia už avizovali, že ak zákon vstúpi do platnosti, obrátia sa na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.