Fio bankaFio banka

Gašparovič: Tlačový zákon asi podpíšem

Prezident Ivan Gašparovič potvrdil, že pravdepodobne podpíše kontroverzný tlačový zákon. Uviedol to po stretnutí s predsedom Združenia vydavateľov periodickej tlače Slovenska Milošom Nemečkom a predsedníčkou Slovenského syndikátu novinárov Zuzanou Krútkou. Okrem týchto inštitúcií ho k nepodpísaniu schváleného zákona vyzvali aj šéfredaktori viacerých českých denníkov, normu kritizovali tiež zahraničné inštitúcie.

18.04.2008 15:49
Gašparovič Foto:
Prezident Ivan Gašparovič tlačový zákon do parlamentu nevráti, podpíše ho.
debata

„Pravdepodobne zákon do parlamentu nevrátim a ho podpíšem,“ vyhlásil prezident.

Parlament prijal tlačový zákon bez návrhov opozície a médií minulý týždeň. Slovenské denníky pritom proti nemu dva razy protestovali na svojich titulných stranách. Napriek menším úpravám v predlohe zostalo v norme právo na odpoveď, podľa ktorého budú musieť noviny zverejňovať reakcie aj na pravdivé články.

Ak by Gašparovič vrátil zákon parlamentu, poslanci by ho museli schváliť nadpolovičnou väčšinou, teda aspoň 76 hlasmi. Predlohu pritom podporilo 82 koaličných zákonodarcov.

Zmeny v zákone však žiadajú nielen novinári a opozícia, kritizovala ho aj Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Podľa nej môže ohroziť slobodu slova a dať politikom neobmedzené právo na odpoveď.

Facebook X.com debata chyba Newsletter