Halu v Petržalke postaví súkromná firma

17.06.2008 09:00
Hala
Hala pre 15-tisíc ľudí by mala stáť v Petržalke. Autor:

Ponuka primátora Andreja Ďurkovského, aby sa hokejové majstrovstvá sveta 2011 usporiadali na starom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu, dala stop výstavbe novej modernej viacúčelovej haly za peniaze štátu. Súkromná akciová spoločnosť Wellfree však plánuje vybudovať takúto arénu v Petržalke vo vlastnej réžii. Výstavbu modernej multifunkčnej haly v hlavnom meste mieni ďalej podporovať aj bratislavský župan Vladimír Bajan, bez ohľadu na to, či sa v nej napokon bude konať hokejový šampionát alebo nie.

Dôstojný stánok na organizovanie vrcholových podujatí totiž podľa neho okrem hokejistov bytostne potrebujú aj iní športovci – ľahkí atléti, gymnasti, hádzanári, basketbalisti, volejbalisti a ďalší.

„Pousilujem sa, aby taká hala v Bratislave vznikla, lebo mesto aj región ju potrebuje,“ zdôraznil včera Bajan. Podľa neho by si objekt tohto typu zaslúžili aj usporiadatelia významných kultúrnych a spoločenských akcií, napríklad koncertov svetoznámych hudobných skupín. Vhodná by však bola aj na prípravu kongresov či stretnutí odborníkov. „Bratislava už zostáva jedným z posledných hlavných miest bez takejto funkčnej haly,“ poznamenal župan.

Spoločnosť Wellfree chce stavať multifunkčnú halu v Petržalke, na takzvaných Janíkových roliach. Uvedená lokalita je podľa územného plánu mesta vyhradená práve na výstavbu športovísk. Zastupiteľstvo Bratislavského samosprávneho kraja schválilo v polovici apríla na kúpu pozemku sumu 50 miliónov korún. Kraj tiež zvažuje výstavbu kúpaliska a menšieho krytého klziska v susedstve budúcej haly, ktorú sa Wellfree chystá postaviť aj prevádzkovať na vlastné náklady.

S nápadom odohrať hokejový šampionát na štadióne O. Nepelu, ktorý je mestským majetkom, prišiel primátor Ďurkovský minulý týždeň. Mesto by podľa neho malo 70-ročný športový stánok opraviť a prispôsobiť medzinárodným normám za vlastné aj štátne finančné prostriedky a neskôr sa starať o jeho prevádzku. Napriek počiatočným vlažným reakciám si napokon Ďurkovského návrh osvojil aj zväz ľadového hokeja ako odborný garant majstrovstiev. „Vznikla pracovná skupina, ktorá má mestu pripraviť podklady, aké parametre má štadión po rekonštrukcii spĺňať,“ potvrdil včera hovorca zväzu Peter Dobiaš.

Akciová spoločnosť Wellfree je rozhodnutá postaviť na Janíkových roliach v Petržalke novú viacúčelovú halu aj bez záruky, že sa v nej v roku 2011 odohrá hokejový šampionát. Konateľ firmy Jaromír Follauf tvrdí, že ich aréna bude aj tak na Slovensku jedinou, ktorá vyhovie prísnym požiadavkám medzinárodnej hokejovej federácie IIHF.

Ste naozaj pripravení stavať?
Áno, sme. Halu síce plánujeme ponúknuť aj na konanie majstrovstiev, no pokiaľ zo strany hokejového zväzu nebude záujem, nič sa nestane. Keď neprídu svetoví hokejisti, pozveme do arény Rolling Stones!

Akú máte predstavu o postupe výstavby? Stihnete termín majstrovstiev?
Petržalské pozemky patria eseročke Popper, po dohode ich však už v júli za vlastné finančné prostriedky odkúpime. Halu musíme postaviť za 18 mesiacov, zostávajúcich desať musí prejsť skúšobnou prevádzkou.

Podľa akého projektu chcete stavať a za čo?
Nehovorím prvý raz, že v Petržalke mienime postaviť halu, ktorú sa nepodarilo zrealizovať na pražskom Žižkove pre hokejový šampionát v roku 2004. V tej lokalite jej prekážala veľká križovatka, preto sa napokon presadila výstavba Sazka Arény. Pravdaže, projekt prispôsobíme bratislavským podmienkam, ten pôvodný totiž rieši napríklad aj vstupy do metra. Výstavbu zafinancujeme z bankového úveru.

A ako to bude s prevádzkou hotovej haly?
Tiež si ju zabezpečíme sami. Sme v kontakte s britskou agentúrou, ktorá nám pomôže s programovou náplňou. Počítame s asi 20-ročnou návratnosťou vložených financií. Podpora štátu, napríklad pri zabezpečovaní vrcholných športových podujatí, by nás však takisto potešila.

Čo si myslíte o návrhu primátora Andreja Ďurkovského zrekonštruovať pre potreby majstrovstiev starý Zimný štadión Ondreja Nepelu?
Očakával by som vážne problémy. S malou kapacitou, so zastaranou chladiarenskou technikou… Aj v Prahe sa predsa mohol opraviť zimný štadión v Parku kultúry a oddychu, v ktorom sa svetové majstrovstvá konali kedysi. Ukázalo sa však, že by aj tak nesplnil kritériá IIHF. Rekonštruovať je omnoho náročnejšie a drahšie, ako stavať nové na zelenej lúke.

Vyčítajú vám, že sa nechcete zviditeľniť, odkryť karty.
Nič netajíme. Oslovili sme všetkých zainteresovaných vrátane šéfa hokejového zväzu Juraja Širokého. Podporu nám prejavil aj prezident Ivan Gašparovič. Náš hovorca Richard Mühl či predseda predstavenstva firmy Attila Vajda sa už neraz vyjadrili pre médiá. Na budúci mesiac usporiadame tlačovku, spolu s petržalským starostom Milanom Ftáčnikom. Nechceli sme ju zvolať prv, kým vo všetkom nemáme jasno.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk