Maďari na Slovensku si nezaslúžia jediné krivé slovo, vyhlásil počas osláv Csáky

Maďari si podľa predsedu SMK Pála Csákyho nezaslúžia na Slovensku ani jedno obvinenie, ani jediné kritické slovo. "My v tejto krajine nejeme chlieb niekoho iného, my nie sme príťažou na krku iných," vyhlásil Csáky v prejave v Dunajskej Strede na oslavách vzniku SMK. Podľa neho Maďari sú sebavedomí, slobodní občania. "Odmietame akékoľvek urážky, či už prichádzajú zo Žiliny alebo z Bratislavy," zdôraznil.

21.06.2008 12:07, aktualizované: 14:24
Csáky Foto:
Predseda SMK Pál Csáky
debata

Zároveň dodal, že chcú žiť s každým v pochopení a v pokoji, ale vyžadujú preukázanie tolerancie a úcty.

Podľa Csákyho, Maďari nie sú len slobodní, ale aj hrdí. „Toto sebavedomie nás udržalo v Karpatskej kotline 1100 rokov,“ vyhlásil. Zdôraznil tiež, že po deviatich desaťročiach neexistuje hranica medzi "nami a našimi bratmi v Maďarsku“.

Csáky chce z SMK spoľahlivú a suverénnu stranu, ktorá dôsledne ochraňuje záujmy Maďarov a chce sa otvoriť ďalším menšinovým komunitám. „Stranu, ktorá naďalej zostane najdôslednejšou proeurópskou stranou Slovenska,“ povedal.

Bugá so Simonom na oslavách neboli

Bývalý predseda SMK Béla Bugár a bývalý minister pôdohospodárstva SR Zsolt Simon sa nezúčastnili na  oslavách 10. výročia existencie strany v Dunajskej Strede. Obaja pozvánky dostali, pre spôsob politiky, ktorý zavládol v SMK po nástupe nového vedenia na čele s Pálom Csákym, sa však rozhodli neprísť. "Úprimne povedané, po tom poslednom roku, nie je dôvod oslavovať,“ povedal Simon.

Je mu ľúto, že nastal taký výrazný posun a strana sa namiesto integrácie rozdeľuje. Bugár hovorí, že sa treba zamyslieť, ako ďalej. Podľa neho sa počas posledného roku zo strany vytláčajú ľudia, ktorí sú nepohodlní, prípadne majú iný názor než súčasné vedenie.

Bugár ocenil, čo strana za desať rokov pôsobenia na politickej scéne na Slovensku dokázala. V roku 1998 sa podarilo integrovať tri maďarské strany do jednej a následne po voľbách sa stala zjednotená SMK súčasťou vládnej koalície. Bugár zdôraznil, že aj prispením SMK sa Slovensko dostalo do NATO a Európskej únie a maďarská menšina na Slovensku sa prestala vnímať ako nepriateľ. Aj preto Bugár, ktorý stál na čele SMK deväť z desiatich rokov, dlho uvažoval nad tým, či do Dunajskej Stredy príde alebo nie.

Orbán: Maďari potrebujú novú jednotu

Maďari žijúci v Maďarsku a za jeho hranicami potrebujú podľa predsedu maďarskej opozičnej strany FIDESZ Viktora Orbána, novú jednotu. "Príde okamih, že vznikne nová a trvalá jednota medzi Maďarmi doma a v zahraničí, vyhlásil  v na oslavách 10. výročia vzniku SMK Orbán. Podľa neho, treba hovoriť o budúcnosti Maďarov v Karpatskej kotline. Zároveň dodal, že po zániku hraníc sa starosti Maďarov stali spoločnými.

Globálne otázky podľa neho nezatlačia do úzadia otázky menšín. Upozornil však, že také problémy ako je neustále zdražovanie, nie sú len dočasné. "Zvyšovanie cien nie je prechodný jav,“ povedal.

Orbán ocenil, že slovenské opozičné strany sa zhodli na spoločnom kandidátovi na prezidenta, ktorým je Iveta Radičová. "Zaslúžite si úctu,“ povedal. Vyzdvihol tiež, že spoločným kandidátom je žena. Pripomenul známy výrok, že ak chceme, aby sa o probléme rozprávalo, treba ho zveriť mužovi, ale ak chceme, aby sa problém vyriešil, treba ho zveriť žene.

Listom pozdravila SMK aj nemecká kancelárka Merkelová

Účastníkov slávnostného zhromaždenia pozdravila listom aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Tá vyzdvihla, že SMK zohrávala od svojho vzniku významnú úlohu v procese integrácie Slovenska do Európskej únie.

Tajomstvo úspechu SMK sa podľa predsedu Európskej ľudovej strany Wilfrieda Martensa, skrýva v súdržnosti, preto sa s optimizmom pozerá do budúcnosti. „Musím sa vyjadriť uznanlivo o vašom konštruktívnom prístupe k vnútropolitickým otázkam,“ napísal v pozdravnom liste.

Bilancia SMK je podľa predsedu Európskeho parlamentu Hansa-Gerta Pötteringa bez debaty pozitívna. 

„Váš výkon môžem len pochváliť. Vaša strana zohrávala dôležitú úlohu v naštartovaní vašej krajiny,“ uviedol vo videopozdrave. Zároveň zdôraznil, že účasť SMK vo vláde pozitívne vplývala na zlepšenie slovenskomaďar­ských  vzťahov.

debata chyba