Skládka v Pezinku rozdelila kraj a prokuratúru

Bratislavský samosprávny kraj a Generálna prokuratúra sa nezhodli pri posudzovaní stavby kontroverznej skládky odpadu v Pezinku. Krajská samospráva spochybnila jeden z argumentov prokuratúry, ktorý vyznieval v prospech skládky. Na rozdiel od prokuratúry sú predstavitelia kraja presvedčení, že platné dokumenty neprikazujú vinárskemu mestu, aby neďaleko jeho centra smetisko vyrástlo. Prokuratúra sa k prípadu odmietla vyjadriť.

07.07.2008 15:14
Pezinok Foto:
debata

„V záväznej časti Územného plánu veľkého územného celku Bratislavského kraja v znení neskorších zmien a doplnkov nie je regulatív, ktorý by určoval lokalitu na výstavbu skládky odpadov v Pezinku,“ informovala hovorkyňa samosprávneho kraja Milka Podmajerská. Prokuratúra naopak tvrdila, že možnosť postaviť smetisko pri Pezinku vyplýva z prílohy nariadenia o záväzných častiach územného plánu kraja.

Stanoviska prokuratúry sa obávajú aktivisti protestujúci proti smetisku. S jej postojom by sa totiž podľa nich mohla stotožniť Slovenská inšpekcia životného prostredia, od ktorej sa očakáva definitívne rozhodnutie, či bude možné skládku stavať. Okrem rozporu s tvrdením samosprávneho kraja pritom prokuratúra použila voči Pezinku aj niekoľko ďalších neoprávnených výčitiek, tvrdili aktivisti. Nesúhlasia napríklad s tvrdením, že územný plán mesta je v rozpore aj s Programom odpadového hospodárstva Bratislavského kraja. Proti skládke už opakovane protestovali stovky Pezinčanov, výstavbou smetiska v meste neďaleko Bratislavy sa zaoberala aj vláda.

„Nechápem, prečo sa prokuratúra odvolala na program odpadového hospodárstva kraja, keďže jeho platnosť vypršala v roku 2005 a aktuálny ešte nie je vypracovaný,“ namietala právnička iniciatívy proti skládke Zuzana Čaputová. Navyše ani v existujúcom dokumente nebol zámer budovať skládku v jeho záväzných častiach, dodala.

Termín, dokedy by mohla Slovenská inšpekcia životného prostredia o pláne vybudovať pri Pezinku skládky, nevedel jej hovorca Michal Štefánek odhadnúť.

Na mieste plánovanej skládky medzičasom podľa jej odporcov už začali stavebné práce. Robotníci na stavenisku pracovali napriek rozhodnutiu inšpekcie, ktorá ešte v marci práce zastavila do vyšetrenia celého prípadu, tvrdili nespokojní obyvatelia Pezinka.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy