Extrémisti pochodovali za slobodu

Asi 150 prívržencov krajnej pravice sa zišlo v Trenčíne, kde zorganizovali Pochod za slobodu prejavu, zhromažďovania a vedeckého bádania. Organizátori odmietli akciu komentovať a nekomunikovali s novinármi. Skandovanie hesiel "Slobodu prejavu", "Slobodu slova", "Chceme naše práva", "Totalitný štát, nenechá nás spať" či "Slobodu politickým väzňom" sprevádzali pochod mladých ľudí, ktorí boli v čiernom oblečení a niesli slovenské a čierne vlajky.

11.07.2008 19:52
Pochod extrémistov v Trenčíne Foto:
Vodca oz Pospolitosť Ivan Sýkora (uprostred) počas pochodu za slobodu slova.
debata

Pochod nasmerovali cez centrum mesta až na Hviezdoslavovu ulicu, pred Dom armády, pod dohľadom mestskej i štátnej polície.

Pred Domom armády malo zopár rečníkov z pravičiarov prejavy. V nich hovorili o porušovaní slobody prejavu ako aj prejavu národnej hrdosti. „Ten, kto len i trošku vybieha zo stáda poslušných oviec, stáva sa štvancom vo vlastnej krajine,“ povedal prvý rečník, podľa ktorého súčasná „inkvizícia“ ukazuje na ľudí s vlastným názorom. Kritike podrobil aj primátora Trenčína za to, že sa snažil zakázať tento pochod.

Rečník sa nevyhol ani kritike médií, ktoré vraj „ukázali, ako sa dá rýchlo zmanipulovať ľudská myseľ“. "Pred pár dňami ústavní činitelia vyzývali občanov k národnej hrdosti. Ale sú to práve tí, ktorí tu dnes stoja a nehanbia sa za svoj národ a za svoje vlastenectvo, za ktoré sú v tomto štáte prenasledovaní a šikanovaní,“ uviedol ďalej rečník. Podľa neho im je odopreté slobodne hovoriť, slobodne sa zhromažďovať a slobodne prezentovať svoje myšlienky,“ dodal.

Medzi účastníkmi pochodu bol aj vodca Slovenskej pospolitosti Ivan Sýkora i jeho pobočník Michal Laššák, ktorý cez megafón vykrikoval heslá a povzbudzoval ostatných. Celý pochod sa uskutočnil bez komplikácií a polícia proti jeho účastníkom nezasahovala.

Skupina asi 50 antifašistov sa chcela dostať na miesto pred Dom armády, ale policajní ťažkoodenci im v tom zabránili. Pravicová mládež skončila svoj míting okolo 17:00. Polícia potom svoju pozornosť začala sústreďovať na antifašistov, ktorí skandovali protifašistické heslá. Ich stretnutie v centre mesta nebolo ohlásené. Postupne všetkých antifašistov začali policajti kontrolovať – museli sa oprieť o blízku budovu a urobili im osobnú prehliadku a skontrolovali občianske preukazy.

Prívrženci krajnej pravice zorganizovali Pochod...
Účastníci pochodu za slobodu slova, ktorý sa...
+8Účastníci pochodu za slobodu slova, ktorý sa...
debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy