Nízke Tatry sú vraj zamorené pesticídmi

Nízke Tatry sú podľa českého ekologického hnutia Duha zamorené pesticídmi, ktoré lesníci používajú na zneškodnenie kôrovcov. Hnutie preto vyzýva českých turistov k väčšej opatrnosti pri návšteve Nízkych Tatier, uviedol Jaromír Bláha z tohto ekologického hnutia s tým, že miestne úrady už vydali zákaz vstupu do zamorených oblastí a tiež vydali zákaz na zber lesných plodov.

12.07.2008 13:20
Les Foto: ,
Ilustračné foto.
debata

Ako Bláha ďalej uviedol, slovenskí vedci a ekologické organizácie ostro protestujú proti používaniu chemických postrekov vo vzácnych ekosystémoch. Lesoochranárske združenie Vlk už podľa Bláhu podalo na pracovníkov štátneho podniku Lesy SR trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu poškodzovania životného prostredia a tiež podali podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia, aby zastavila plošné aplikovanie toxických postrekov.

Plošné postreky lesov zatiaľ prebiehajú v Nízkych Tatrách, slovenskí lesníci majú ale podľa hnutia v pláne postrekovať aj ďalšie lokality ako Veľkú Fatru, Slovenský raj, Muránsku planinu a lesy na Orave. „Lesy chcú jed aplikovať aj prostredníctvom lietadiel,“ uviedol Bláha.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy