Učitelia prišli o prázdniny

Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) pripravil učiteľov o dovolenky. Z prázdnin pedagógom odkrojili, keďže musia nachystať nové učebné plány pre žiakov. Peniaze za prácu navyše im však ministerstvo školstva nepošle. "Nastupujeme v auguste o týždeň skôr, ako obyčajne," uviedol riaditeľ Základnej školy na Kalinčiakovej ulici v Bratislave Dušan Noga. Podľa neho sú učitelia už zmierení s tým, že namiesto prázdnin budú tvoriť školské programy. "Dostali prácu aj na doma," dodal.

15.07.2008 05:00
Trieda Foto: ,
Ilustračné foto
debata

Školské programy musia školy nachystať do konca augusta, od septembra totiž začne platiť Mikolajova školská reforma. Väčšina ich do konca školského roka napísať nestihla, keďže rezort zverejnil potrebné dokumenty až v polovici júna.

„Prvých päť dní prázdnin boli učitelia v práci, dohodli sme sa tak, aby sme mali pred septembrom čo najmenej stresu,“ povedala riaditeľka Základnej školy na Zemanskej ulici v Krompachoch Tatiana Tatarková.

Zárobky v školstve

18 570 Sk je priemerná mzda v školstve

20 509 Sk zarobia v priemere učitelia, vrátane vysokoškolských

Namiesto dovolenkovania pracuje aj riaditeľ malotriedky v Žlkovciach v okrese Hlohovec Peter Kosák. „Práve sa do toho pozerám. Sme v škole iba dvaja, tak som nechal kolegyňu oddychovať,“ uviedol. Robí vo voľnom čase, ani nečaká, že za to dostane zaplatené.

Prácu cez prázdniny rezort školstva učiteľom nepreplatí. „Nadčasy by mal riaditeľ školy riešiť v zmysle platného Zákonníka práce,“ konštatovala Andrea Stoklasová z ministerstva. Prostriedky na to však minister Mikolaj osobitne nevyčlenil.

Priemerná mzda v školstve je 18 570 korún, čo je o takmer dvetisíc korún menej ako priemerný zárobok v národnom hospodárstve. Učitelia vrátane vysokoškolských zarobia 20 509 korún. Kolektívna zmluva im zaručuje deväť týždňov dovolenky, učitelia majú obavy, že si ju nestihnú vyčerpať.

Časť pedagógov vyzvala odbory, aby na 1. septembra vyhlásili generálny štrajk. Dôvodom je slabé odmeňovanie a školská reforma, ktorá im pridala v letných mesiacoch robotu. Výzva prišla z Bratislavského kraja, v ktorom ľudia v priemere zarábajú o tisícky viac ako učitelia.

Šéf školského odborového zväzu Ján Gašperan sa štrajkovať nechystá. „Nie je dôvod, keďže medziročne mzdy učiteľov vzrástli o 11 percent,“ poznamenal. Gašperan potvrdil, že sa na odbory obracajú konkrétne školy, ktoré nevedia, ako riešiť situáciu s rušením dovoleniek. „Učitelia by sa mali dohodnúť s vedením školy tak, aby v lete mali aspoň šesť týždňov voľna a tri týždne dovolenky si čerpali počas jarných, jesenných a zimných prázdnin,“ reagoval.

Školy začnú učiť po novom od 1. septembra. Školské programy musia dať ešte schváliť školskej rade a dať na vedomie zriaďovateľovi, čo je obec alebo župa. Rodičia väčšinou ešte ani netušia, čo sa ich deti budú od septembra učiť. „My iba začíname, ešte nemáme nič hotové. Ale veľké zmeny v tom, ako sa učilo doteraz, robiť nebudeme. Je to narýchlo,“ poznamenal riaditeľ školy v Žlkovciach Peter Kosák.

V Krompachoch dali rodičom k nahliadnutiu aspoň prvý návrh. „Stiahli sme to na USB kľúč a kto chce, môže si to vypýtať domov,“ dodala Tatarková.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy