Okoličány prinútil ministerstvo meniť pravidlá

Ministerstvo spravodlivosti navrhlo zmeniť pravidlá rozhodovania o predlžovaní väzby. Návrh novely Trestného poriadku úrad Štefana Harabina predložil do pripomienkového konania po nedávnom prepustení údajného bossa košickej mafie Roberta Okoličányho z väzby na slobodu.

17.07.2008 18:01
Okoličány Foto:
Údajný šéf mafiánskej skupiny Róbert Okoličány prichádza na Okresný súd v Košiciach.
debata

Okoličány, ktorý je obžalovaný z viacerých vrážd, sa nedávno dostal na slobodu vďaka rozhodnutiu Ústavného súdu. Ten upozornil, že muž bol vlani niekoľko týždňov vo väzbe bez rozhodnutia súdu. Prokurátor totiž podal obžalobu iba deň pred vypršaním väzby pre takzvané prípravné konanie a súd teda nemohol stihnúť rozhodnúť o novej väzbe pred skončením pôvodnej. Podobný postup prokuratúra i súdy v minulosti využívali aj v iných prípadoch.

Rozhodnutie Ústavného súdu si v máji vyslúžilo kritiku od opozície, na verdikt sa tiež sťažoval Špeciálny súd, ktorý košický gang súdi. Predložená menšia novela Trestného poriadku by mala nejasnosti o rozhodovaní o väzbe odstrániť tým, že súdom prikazuje rozhodnúť o predĺžení väzby ešte pred jej uplynutím. Ministerstvo chce, aby zmena začala platiť od októbra, predtým však musí novelu posúdiť ešte vláda a parlament.

Harabinov úrad už skôr navrhol rozsiahlejšiu novelu Trestného poriadku, ktorý chcel meniť spolu s Trestným zákonom. Vláda však v apríli nakoniec rozhodla, že o trestných kódexoch rokovať nebude. Minister spravodlivosti Štefan Harabin to oficiálne zdôvodnil tým, že si chce počkať na verdikt Ústavného súdu o poslaneckom návrhu na zrušenie Špeciálneho súdu.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy