Policajti našli heroín v Sadikiho byte

Dávku heroínu našla polícia v byte podozrivého Albánca Bakiho Sadikiho krátko po tom, čo mal pozývať Štefana Harabina na návštevu. Za nájdené drogy bol odsúdený Sadikiho brat Gani, ktorý u neho žil. Baki Sadiki vyviazol bez trestu. Jedným z dôkazov proti Ganimu Sadikimu bolo, že policajti objavili 29. septembra 1994 v byte jeho brata viac ako 45 gramov heroínu.

18.07.2008 05:05
Harabin Foto: ,
Štefan Harabin
debata

„Za to mu boli uložené nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní 20 mesiacov a vyhostenia z územia Slovenskej republiky,“ uvádza sa v spise z Krajskej prokuratúry v Prešove, ktorý má Pravda k dispozícii.

Domová prehliadka sa konala len dva týždne po telefonáte Bakiho Sadikiho s Harabinom. Z jeho prepisu vyplýva, že Harabin mal začiatkom októbra za Sadikim prísť, ale vyhováral sa. „No počúvaj, tak to vyzerá, že teraz by sme neprišli toho prvého, lebo sú voľby,“ povedal. Sadiki ho chcel vidieť. „Tak príď, bol by som rád,“ odpovedá Sadiki.

Hoci minister doteraz nahrávku nepopieral, včera ju spochybnil. Podľa neho ju „vyrobil a verejnosti podhodil“ poslanec KDH Daniel Lipšic. „Klame občanov, že Harabin má vzťah s S. B,“ reagoval cez hovorcu Michala Jurčiho. Generálna prokuratúra však nedávno potvrdila, že Sadikiho odpočúvali. Spisová značka prípadu sa zhoduje s číslom na prepise telefonátu s Harabinom.

Sadikiho pred 14 rokmi zadržala polícia. V obžalobe proti nemu sa píše, že najmenej v troch prípadoch bolo Bakimu Sadikimu vyplatených 120-tisíc švajčiarskych frankov za tri kilá heroínu. Poľský svedok Andrzej Gzik priznal, že bol jedným zo Sadikiho dílerov. „Ktorých organizoval a ktorých nazýval bratrancami,“ do­dal.

Minister Harabin sa minulý týždeň Sadikiho zastal, že za obchodovanie s drogami nebol nikdy odsúdený. Pred sudcu nakoniec nebol Sadiki postavený, lebo zomreli svedkovia, ktorých Najvyšší súd nariadil znovu vypočuť.

Baki Sadiki bol však od roku 1971 do roku 1987 trikrát právoplatne odsúdený za iné trestné činy. Neskôr, v roku 1996 za nedovolené ozbrojovanie. Sadikiho brata vyhostili, ale jemu vtedajší minister vnútra Ľudovít Hudek (HZDS) trest vyhostenia zmiernil.

Ministerstvo vnútra v archívoch žiadosť Sadikiho, ktorú mu Hudek podpísal, nenašlo. „Tento dokument sa nám aj vzhľadom na obdobie, ktoré uplynulo od jeho vyhotovenia, nepodarilo nájsť,“ uviedlo tlačové oddelenie rezortu.

Opozícia sa chystá Harabina odvolať v parlamente. Návrh však predloží až vtedy, keď bude zrejmé, že parlament zasadne. To buď koncom augusta, alebo začiatkom septembra.

Hlavným dôvodom podľa poslanca Daniela Lipšica (KDH) je skutočnosť, že minister dosiaľ nevysvetlil svoje vzťahy so Sadikim. „Premiér Fico mal týždeň na to, aby konal. Nekonal, a tým prebral zodpovednosť za to, že má vo vláde ministra spravodlivosti, ktorý má preukázateľne priateľské vzťahy s predstaviteľom albánskej drogovej mafie,“ vyhlásil Lipšic.

Poslankyňa Lucia Žitňanská (SDKÚ) dodala, že Štefan Harabin môže byť advokátom Sadikiho na súde, ale určite nemôže stáť na čele rezortu spravodlivosti ani riadiť Najvyšší súd, ak by sa o funkciu na jeseň uchádzal.

Premiér ministra naďalej drží. „Lipšic nech je radšej ticho,“ odkázal cez hovorkyňu. Pripomenul, že Baki Sadiki získal štátne občianstvo v roku 2002, keď bolo KDH vo vláde.

Lipšic včera odovzdal šéfovi Národného bezpečnostného úradu Františkovi Blanárikovi (HZDS) prepis rozhovoru, ktorý má poukázať na dôverný vzťah Harabina a Sadikiho. Podľa Lipšica sú takéto kontakty dôvodom nepriznania bezpečnostnej previerky pre tie osoby, ktoré sa môžu oboznamovať s prísne tajnými informáciami. Harabin takúto previerku už má. Úrad nekomentoval, či ju Harabinovi odoberie.

debata chyba