Havel na Pohode podporil kandidatúru Radičovej

19.07.2008 15:20
Havel na Pohode
Bývalý český prezident Václav Havel na festivale Pohoda. Autor:

Bývalý český prezident Václav Havel podporil opozičnú kandidátku Ivetu Radičovú, ktorá sa bude v nadchádzajúcich voľbách v roku 2009 uchádzať o post slovenskej hlavy štátu. Havlovi, ktorý prišiel na Slovensko ako hosť trenčianskeho hudobného festivalu Pohoda, je bývalá ministerka sociálnych vecí nielen sympatická, ale podľa neho je aj čas, aby bola v krajine prezidentkou žena.

„Myslím si, že by mohla byť výbornou prezidentkou, držím jej palce,“ povedal novinárom Havel, ktorý sa s Radičovou stretol pred príchodom na festival. „Už 19 rokov bojujem o to, aby do čela nášho štátu najprv spoločného, potom českého, konečne nastúpila žena, ktorá tam nikdy nebola,“ dodal. Podľa neho ženy vnášajú do politiky istú citlivosť. Ako príklad uviedol lotyšskú prezidentku Vairu Vike-Freibergovú, ktorá podľa neho dokázala viac, než hociktorý muž.

Radičovej, ktorá je poslankyňou SDKÚ, sa okrem podpory materskej strany podarilo pred voľbami získať aj podporu zvyšných opozičných strán KDH a SMK. Jej súperom v najbližších voľbách by mohla byť súčasná hlava štátu Ivan Gašparovič, ktorý však doposiaľ kandidatúru len naznačil, oficiálne ju však nepotvrdil. Gašparovič sa môže opierať o podporu najsilnejšej vládnej strany Smer premiéra Roberta Fica.

Podľa posledného prieskumu Ústavu pre výskum verejnej mienky si Gašparovič udržiava pred Radičovou náskok dôvery občanov. Súčasnému prezidentovi dôverovalo v júli 20,7 opýtaných občanov, zatiaľ čo opozičnej kandidátke 6,2 percenta ľudí. Iný prieskum zas ukázal, že Radičovej sa darí Gašparovičov náskok v obľúbenosti pred prezidentskými voľbami znižovať.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku