Veľký díler sa bál Sadikiho pomsty

Svedkovia sa báli vypovedať proti Bakimu Sadikimu z obavy o svoje životy. Vyplýva to z obžaloby proti Sadikimu, ktorú v roku 1997 vypracovala Krajská prokuratúra v Prešove. Sadikiho stíhanie museli neskôr zastaviť, pretože dvaja kľúčoví svedkovia medzičasom zomreli. Sadiki bol podozrivý, že je hlavou drogovej mafie. Prepis kamarátskeho rozhovoru medzi Sadikim a Štefanom Harabinom je dôvodom, pre ktorý chce opozícia ministra spravodlivosti odvolať.

20.07.2008 09:04
Štefan Harabin Foto:
Prepis kamarátskeho rozhovoru medzi Sadikim a Štefanom Harabinom je dôvodom, prečo chce opozícia ministra spravodlivosti odvolať.
debata

Podľa obžaloby sa mal obvinený Sadiki vyjadriť „o likvidácii osôb“ v prípade, že budú svedčiť proti nemu.

„Svedok Fadil Alili, označovaný aj ako veľký díler, v rámci výsluchu odmietol vypovedať proti obvinenému s odôvodnením, že pred ním má strach o seba aj o rodinu,“ uvádza sa v nej.

Sadikimu sa nakoniec nepodarilo pred súdom dokázať vinu, lebo svedkovia, ktorí mali proti nemu vypovedať, zomreli na predávkovanie. Sadikiho na Slovensku trestne stíhali na žiadosť Švajčiarska. Spolu s ním Interpol označil ďalších ľudí, ktorí patrili k členom skupiny Balkánska cesta a mali pašovať do Európy heroín. Ostatní Sadikiho kumpáni, ktorých chytili v roku 1994, skončili za mrežami.Fadila Aliliho poslal švajčiarsky súd v roku 1995 na desať rokov do väzenia.

Podobne si odsedel v base štyri roky v Poľsku Andrej Gzika, ktorý polícii uviedol, že bol Sadikiho díler. Sadikiho brat Gani dostal tri a pol roka za predaj drog a Slovensko ho vyhostilo. V base skončil aj ďalší Sadikiho spoločník zo Slovenska v obchode s drogami Nuredin Berat. Súd v Banskej Bystrici mu vymeral tri a pol roka.

Súčasná a bývalá vláda sa navzájom obviňujú, prečo Baki Sadiki neskončil vo väzení. Podľa Harabina exminister spravodlivosti Daniel Lipšic mohol Sadikiho vydať do zahraničia. „Daniel Lipšic mal možnosť osobne zariadiť, aby bol Sadiki vydaný do cudziny na trestné stíhanie, keďže tvrdí, že švajčiarska polícia mala o cudzinca záujem. Neurobil však vôbec nič,“ odkázal Harabin cez hovorcu Michala Jurčiho. Exminister tvrdí, že mal zviazané ruky.

„Minister môže vydať trestne stíhanú osobu do cudziny, len ak krajina vydá medzinárodný zatykač. Keďže Švajčiarsko nám ešte v roku 1994 odovzdalo trestné stíhanie Sadikiho, nemohlo o jeho vydanie požiadať,“ povedal Lipšic.

Podľa podaných obžalôb mal Baki Sadiki od roku 1991 do roku 1994 zabezpečovať dovoz heroínu a stáť „na vrchole pyramídy početnej skupiny, ktorá obchodovala s drogami“. V roku 2002 dostal slovenské štátne občianstvo.

V súčasnosti úspešne podniká, podľa obchodného registra na internete vlastní spolu s manželkou Gabrielou spoločnosť JETON so sídlom v Starom Smokovci. Minister Harabin napriek záznamu jeho rozhovoru so Sadikim tvrdí, že ho nepozná. Pripustil len, že je známy jeho manželky.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy