Voda klesla, hrozia však ďalšie dažde

Armáda po ničivých záplavách na východe krajiny pomáha ťažkou technikou, zasahuje aj vojenský vrtuľník. O nasadenie väčšieho množstva vojakov zatiaľ ozbrojené sily požiadané neboli, informoval hovorca ministerstva obrany Vladimír Gemela. V záplavami zrejme najvážnejšie postihnutej obci Čirč neďaleko Starej Ľubovne armáda pomáha s nakladačom s radlicou. V Čirči, kde zomreli dvaja ľudia, je na dlhom mieste zdevastovaný breh potoka a hrozí zrútenie podmytých domov.

24.07.2008 06:05 , aktualizované: 15:47
Povodne na východnom Slovensku Foto:
Povodňou postihnutá obec Čirč v okrese Stará Ľubovňa.
debata

Armáda tiež poskytla vojenský vrtuľník, ktorý počas prieskumných letov zisťuje prejazdnosť ciest. Stroj dnes pomáhal aj so zásobovaním pri Bardejove, kde sa nevedeli dostať záchranári. „Do obce Livov vrtuľník priniesol 30 chlebov, mlieko, vodu, maslo, inzulín,“ povedal Gemela.

Vojakov už podľa hovorcu požiadali o pontónový most v obci Kružlov v bardejovskom okrese a tiež o mostný tank. Už od utorka poskytla armáda na pomoc jeden vyprosťovací žeriav.

Armáda je podľa Gemelu pripravená na požiadanie nasadiť do hodiny 850 vojakov a v krátkom čase ďalších vyše 2000. Vojaci by mohli pomôcť napríklad pri plnení vriec pieskom či budovaní provizórnych mostov. „Skôr nás budú žiadať o pomoc pri odstraňovaní následkov povodní,“ odhadol však Gemela.

Hasiči bojovali celú noc so záplavami, ktoré postihli po silných dažďoch sever východného Slovenska. Vo väčšine okresov Prešovského kraja v noci nepršalo, situácia sa väčšine obcí upokojila. Odrezané však aj ráno ostali dve obce pri Bardejove, vážna je tiež situácia v obci Čirč pri Starej Ľubovni, kde je podmytých asi desať domov. Celú noc zasahovali hasiči v Ždiari a v niektorých obciach na Spiši. Voda v potokoch po noci klesla, meteorológovia však aj na štvrtok predpovedajú dážď na východnom Slovensku.

Fico: Vláda je pripravená odškodniť postihnuté obce

Starosta obce Čirč v okrese Stará Ľubovňa Ján Labaš odhaduje škody spôsobené povodňou na obecnom majetku na minimálne 10 miliónov Sk (0,33 mil. €).  „Obecná komunikácia bude asi v úseku troch kilometrov zničená. Vodovodné potrubie, plynové potrubie neviem ako, regulácia potoka bude asi v celom úseku troch kilometrov podmytá a spadnutá,“ opisuje škody starosta Čirča. Bez elektriny zostala takmer celá obec. Najväčšou tragédiou je však podľa starostu strata dvoch ľudských životov.

Predseda vlády Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák v stredu neskoro večer prišli do obce Čirč. „Hneď, ako sa zhoršovala povodňová situácia na východnom Slovensku, som spolu s ministrom vnútra vyrazil z Bratislavy, pretože chceme na vlastné oči vidieť, čo sa deje,“ povedal po nočnej obhliadke obce Čirč premiér. Za najhoršie na celej situácii považuje stratu dvoch ľudských životov. V Čirči zahynuli dvaja súrodenci. Obaja sa snažili zachraňovať majetok pred povodňou. Tridsaťtriročná žena sa ocitla vo vode. Jej 41-ročný brat sa ju snažil zachrániť. Silný prúd však stiahol oboch a vyplavil ich až po približne jednom kilometri. Obaja boli mŕtvi. Premiér vyjadril rodine sústrasť. Prípad obce Čirč je podľa Roberta Fica „zvláštny prípad“, keďže ide o 100, možno až 1000-ročnú vodu. Niektorí miestni obyvatelia to pripisujú nekontrolovanému výrubu lesov v okolí. Vláda je podľa premiéra pripravená odškodniť postihnuté obce.

Kritická situácia na Spiši nie je len v obci Čirč, ale aj v ďalších obciach okresov Stará Ľubovňa, Kežmarok a Poprad. V obci Kolačkov v okrese Stará Ľubovňa museli evakuovať približne 250 obyvateľov osady, ktorú neskôr zaplavila voda. Veľké množstvo vody už spôsobuje problémy aj na strednom a dolnom toku rieky Poprad, do ktorej sa zlievajú všetky potoky na strednom a hornom Spiši.

V okrese Kežmarok sú najviac postihnuté obce Jurské, Ihľany a Holumnica, kde je pod vodou prístupová cesta. Do týchto obci sa dá dostať len obchádzkou cez vojenský priestor Javorina. Problémy sú aj v obciach Osturňa a Veľká Franková, kde voda podmýva most spájajúci obe obce. V okrese Poprad prívalové vody najviac postihli obce Ždiar a Tatranská Javorina. Mimoriadna situácia je aj v meste Vysoké Tatry. Tu však najväčšie problémy robí silný vietor, ktorý poškodil strechy na objektoch Stredného odborného učilišťa a Domu služieb.

Folkmarčania i Jaklovčania prežili ťažkú noc

Obyvatelia Veľkého Folkmara v noci na štvrtok budovali hrádze. Kojšovský potok, ktorý má vody okolo 20 až 30 centimetrov, po dlhotrvajúcich dažďoch vystúpil v stredu z koryta a má až poldruha metra. Je to storočná voda, povedal dnes ráno starosta Veľkého Folkmara Milan Grega.

„Situácia sa ani v noci neupokojila. Museli sme strhnúť viacero lávok a mostíkov, ktoré bránili prietoku. Voda v noci pretrhla hrádzu na dolnom konci obce, takže sme ju provizórne zabezpečovali lomovým kameňom, hrádze z vriec naplnených pieskom sme stavali do jednej v noci aj v iných častiach dediny. Položili sme okolo tisíc vriec,“ informoval starosta Milan Grega. Uviedol, že počet zatopených kotolní a pivníc domov v obci zo stredy na štvrtok stúpol na päťdesiat, pričom voda sa dostala aj do niektorých domov. Poškodila dva mosty na miestnych komunikáciách.

„Nemuseli sme však nikoho evakuovať, iba keď hladina Kojšovského potoka kulminovala, zobrali sme 85-ročnú pani Novákovú preč z domu, neskôr sa však doň vrátila,“ povedal Grega. Doložil, že dvanásť hodín nepršalo a voda v potoku klesla o 20 centimetrov. "Hladina je však stále vysoko a tečie veľmi rýchlo, podmýva brehy koryta. A znova prší. Ak sa naozaj výdatnejšie rozprší, hladina znova stúpne, a bude to horšie ako doteraz,“ netajil obavy Grega.

Kojšovský potok zaplavil aj časť cesty medzi obcou Kojšov a Veľkým Folkmarom. Kojšovský potok spôsobil povodeň aj v časti obce Jaklovce. „Obec bola ohrozená z dvoch strán z Hnilca a Kojšovského potoka. Od Hnilca bola zatopená Benátska ulica – šesť domov. Kojšovský potok zatopil časť obce – Rybničnú ulicu, Potočnú sme ochránili vrecami s pieskom. Voda sa dostala do dvorov šiestich domov, cez ktoré stále preteká. Dostala sa nielen do kotolní a pivníc, ale v jednom aj do obytných priestorov a najviac ohrozená rodina sa dočasne presťahovali k susedom. Neevakuovali sme však nikoho,“ informoval starosta Marián Burkuš.

Do odrezaných obcí pri Bardejove sa dostali až transportérom

V celom Bardejovskom okrese je od stredajšieho popoludnia vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity. Štyri obce a časť Kružlova voda odtrhla od sveta a nie je tu prístup po ceste. Na niektorých miestach nemajú ľudia elektriku a plyn. Záplavy trápia 35 obcí okresu. V obci Lukov hasiči ešte túto noc prevedú desať obyvateľov rómskej osady cez les do bezpečia do kultúrneho domu, kde sa ešte podvečer sústredili ostatní obyvatelia osady.

Noc strávenú pri sviečkach, pohľad na zatiahnutú oblohu a neustávajúci dážď zažili obyvatelia obcí Livov a Livovská Huta pri Bardejove, ktorých príval vody v stredu odrezal od okolitého sveta. Hasičom sa podarilo dostať do obcí po takmer 24 hodinách až pásovým transportérom. Obe dediny boli poslednými, ktoré boli pre škody spôsobené vodou nedostupné.

Rozbúrený potok zničil prístupovú cestu, v obciach ostalo bez pomoci asi 150 obyvateľov. Záchranári dnes so sebou doviezli základné potraviny a pitnú vodu, po príchode zisťovali, či nie je nevyhnutná evakuácia.

„Situácia sa komplikovala od rána, okolo poludnia už bola cesta neprejazdná, voda začala klesať až v noci,“ popísala následky výčinov počasia Iveta Majdáková z Livovskej Huty. Noc prežili obyvatelia obce, ktorou sa prehnala prívalová voda, vo svojich domoch bez elektrického prúdu.

Ešte vážnejšia situácia bola v Livove. „Jednej obyvateľke musia priviezť lieky, na opravu koryta rieky treba ťažké mechanizmy,“ povedal starosta obce Jaroslav Stracenský. V obci podmylo niekoľko domov, ich zrútenie zatiaľ podľa neho nehrozí. Voda sa valila prostriedkom dediny.

Problémom však ostáva zásobovanie obyvateľov potravinami a vodou, či ich cestovanie do práce. Obnovenie dodávok elektriny bude trvať niekoľko dní, rekonštrukcia cesty, ktorú voda miestami úplne odniesla, niekoľko mesiacov. Evakuáciu však všetci obyvatelia odmietli. „Sú zvyknutí na odtrhnutý život a veľa nepotrebujú,“ povedal starosta Livovskej Huty Ján Legnavský.

Ľudia v Livovskej Hute nemajú ani telefonický kontakt so svojimi blízkymi, v obci totiž nie je signál mobilných operátorov. „Manžel je od od stredy v práci, nepodarí sa mi s ním spojiť,“ posťažovala sa Majdáková. 

V obciach však ostali uväznení aj chatári. Hoci transportér dokáže cez komplikovaný terén previezť ľudí, pri chatách ostanú ich osobné autá. 

Naopak, do obcí sa vrátili obyvatelia, ktorým sa v stredu do svojich domovov už nepodarilo dostať. „Bola som u lekára v Bardejove, autobus sa však už krátko popoludní do obce nedostal,“ povedala dôchodkyňa Helena Staviarska. Nečakané okolnosti ju prinútili stráviť noc u rodiny v blízkej obci. Celý čas pritom o osude svojho domu či blízkych v Livovskej Hute nemala žiadne informácie.

Livov a Livovská Huta pre zničenú cestu zostali aj dnes okolo poludnia pre bežné vozidlá nedostupné. Hasiči cestu na transportéri absolvujú ešte viackrát. Musia sa totiž postarať o dodávky potravín, vody a liekov.

Hornád a Hnilec ešte hrozia, hladiny Tople a Torysy klesli

V Košickom kraji na rieke Hnilec a rieke Hornád trvá tretí stupeň povodňovej aktivity. Podľa informácií z internetovej stránky SHMU na Hornáde okrem Spišských Vlachov vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity aj v Kysaku, zrejme kvôli zvýšenému vypúšťaniu vody z Ružínskej priehrady. Ráno o šiestej výška hladina Hornádu v Kysaku dosahovala 415 centimetrov, pričom za normálnych okolností je to len okolo poldruha metra. Hladina Hornádu v Spišských Vlachoch vystúpila za noc z 333 a vo štvrtok o šiestej ráno už dosahovala výšku 369 centimetrov.  Rieka Hnilec v noci mierne poklesla – o jednej po polnoci hladina kulminovala na  výške 349 centimetrov, do rána do šiestej postupne klesla na 337 centimetrov.

Na ostatných tokoch došlo k poklesu hladín. Na Topli v Bardejove je už len prvý stupeň, na Toryse od Brezovice po Prešov je druhý stupeň povodňovej aktivity.

Pohľad na dvíhajúcu sa hladinu Hornádu v...
Dom Didíkovcov v Čirči bol počas júlových...
+34Starosta dediny Dlhá nad Cirochou v okrese...
debata chyba