Povodne na východe postupne ustupujú

I keď v noci na mnohých miestach východného Slovenska pršalo, povodňová situácia sa upokojuje a hladiny potokov, ktoré spôsobili v ostatných dňoch najväčšie škody, postupne klesajú. Hasiči napriek tomu s vodným živlom v niektorých obciach bojovali celú noc, informoval Pavol Vrabec z hasičského zboru v Prešove. Najväčšiu záplavovú vlnu zažil severovýchod Slovenska v stredu a vo štvrtok.

25.07.2008 01:25 , aktualizované: 11:03
povodne, záplavy, rieka, most Foto:
Hladiny riek na východnom Slovensku postupne klesajú.
debata

„V noci sme mali v Prešovskom kraji niekoľko výjazdov k popadaným stromom, pri Vranove nad Topľou sme stavali hrádze z vriec,“ povedal Vrabec. Rieka Topľa v okolí mesta zaplavila pole a ohrozovala aj domy v blízkej obci Čaklov. Celú noc pracovali tri desiatky požiarnikov v obci Čirč, kde sa v stredu utopili dvaja ľudia. S pomocou ťažkej techniky stavali hrádze a zachraňovali podmyté domy.

V nočných hodinách klesli hladiny riek Hornád a Torysa v Košickom kraji, ktoré sa vo štvrtok na mnohých miestach vyliali z brehov. „Hladiny už kulminovali a od noci postupne klesajú,“ uviedol Dušan Mydla z dispečingu Slovenského vodohospodárskeho podniku. Meteorológovia predpovedajú, že na východnom Slovensku bude pršať až do víkendu, kedy zrážky ustúpia.

Povodňová komisia mesta Košice popoludní rozhodne o tom, či zruší tretí stupeň povodňovej aktivity vzhlásený v troch mestských častiach. Na rannom zasadnutí konštatovala, že hladina Hornádu už klesla o 15 centimetrov a situácia sa zlepšuje. „Voda na ulici Pri Hornáce, ktorá ohrozovala 13 rodinných domov, už odtiekla a ulica je opäť prejazdná. Teraz sa sústredíme na čistiace práce,“ informoval starosta Marek Kažimír.

Východ môžu ohroziť aj zrážky na Ukrajine

Na východe Slovenska bude aj naďalej pršať. Dopoludnia sa očakávajú zrážky okolo 10 milimetrov. Zrážok by malo byť menej, pršať by však malo viac-menej bez prestávky.

Ako uviedol meteorológ Lukáš Braun, popoludní by zrážky mali byť slabšie, miestami však môžu byť búrky. Večer a v noci by na východe mali byť lokálne dažde, spadnúť by malo od päť do desať milimetrov zrážok. Problém však môžu spôsobiť výdatné zrážky, ktoré sa očakávajú v noci na Ukrajine. V sobotu by mali byť zrážky už slabšie.

Zaplavilo časť Krásnej, evakuovať nemuseli

V Košickej mestskej časti Krásna, kde rieka Hornád zaplavila časť domov, boli pripravení evakuovať tri ohrozené rodiny. „Nakoniec sa hladina pri vysokom stave stabilizovala a evakuácia nebola potrebná,“ informoval starosta Marek Kažimír. Košickí hasiči podľa slov operačného dôstojníka HaZZ Juraja Horňáka zasahovali na viacerých miestach.

„Vo Vajkovciach sme uvoľňovali naplavené konáre a drevo spod mosta, ktoré hatili prietok Torysy. V záhradkárskej lokalite pri Nižnej Hutke sme sa v noci snažili vyslobodiť z vody jednu Felíciu a malotraktor. Napriek nasadeniu špeciálnych vozidiel ich nedokázali vytiahnuť, ale zabezpečili ich lanami, aby ich voda neodplavila. Naopak, podarilo sa nám z vody vytiahnuť Octaviu. Evakuovali sme aj dvoch chatárov,“ informoval Horňák. Dodal, že vo štvrtok s pomocou člna zachránili rybára, ktorého povodeň uväznila na vyvýšenom ostrovčeku, jeho auto tam však zostalo.

Na území Prešovského kraja v noci výdatne pršalo. Hladiny riek opäť stúpli. Podľa krajského dispečera Hasičského a záchranného zboru v Prešove však nie sú nové ohniská záplavy. Zasahovali pri spadnutých stromoch v okresoch Stará Ľubovňa, Bardejov a Vranov nad Topľou. Hasičom pomáhali aj jednotky záchranného zboru z Humenného a Žiliny. Dnes budú pokračovať v záchranných akciách. V Bardejovskom okrese naďalej platí mimoriadny stav.

Povodňová situácia v okresoch Spišská Nová Ves a Gelnica sa stabilizuje. „V noci sme nemuseli nikde zasahovať a situácia sa stabilizuje. Síce pršalo, ale len mierne a našťastie sa predpovede meteorológov o výdatných zrážkach nenaplnili,“ kon­štatoval ráno operačný dôstojník HaZZ Spišská Nová Ves Dušan Novotný.

 Ani v Krompachoch sa nenaplnil krízový scenár a hladina Hornádu nevystúpila tak vysoko, aby museli prikročiť k evakuácii. „Slovinský potok včera vážne podmyl jediný most na štátnej ceste vedúcej z Krompách do Sloviniek. Až do polnoci sme sa ho snažili stabilizovať navážaním kameňa, pracovalo sa aj na ďalších úsekoch. Voda strhla a ťažko poškodila viacero mostov vedúcich k domom,“ informovala ráno primátorka Krompách Iveta Rušinová. Doložila, že životy obyvateľov v časti mesta okolo rieky Hornád neboli ohrozené, takže evakuácia nebola potrebná.

 Pokojnú noc mali aj vo Švedlári. Situáciu monitorovala pohotovostná služba. Hnilec tu ohrozoval niekoľko desiatok domov v dolnej časti obce a v stredu tu časť obyvateľov museli evakuovať.„V noci len slabo pršalo a hladina Hnilca podstatne klesla a pomaly sa vracia do koryta. Aj evakuanti v noci zo štvrtka na piatok už nocovali doma,“ informovala Kamila Kleinová zo švedlárskej pohotovostnej služby. Vo Švedlári ráno o šiestej hladina Hnilca dosahovala 289 centimetrov, čo je druhý stupeň.

Podľa internetovej stránky SHMÚ rieka Hornád na hornom toku výrazne klesla a v Spišských Vlachoch i Margecanoch už je len prvý stupeň povodňovej aktivity. Na Dolnom toku od Kysaku až po Ždaňu platí tretí povodňový stupeň, výška hladín pri vysokom stave sa stabilizovala, v Kysaku má klesajúcu tendenciu.

Noc bola na Spiši pokojná. Hasiči z Popradu, Kežmarku, Starej Ľubovne ani Spišskej Novej Vsi nemuseli počas noci zasahovať pri žiadnych mimoriadnych udalostiach, ktoré by súviseli s avizovanými zrážkami na východnom Slovensku. Popradskí hasiči dokonca nemali počas noci ani jeden výjazd. „Chlapi si potrebovali oddýchnuť, tak sa ten hore asi zmiloval,“ komentoval dnešnú noc operačný dôstojník Hasičského záchranného zboru v Poprade.

Vo všetkých spišských okresoch sú v teréne členovia obvodných povodňových komisií, ktorí monitorujú aktuálnu situáciu. Meteorológovia vydali aj na dnes výstrahu. Na rozdiel od noci, keď to bola výstraha 3. stupňa, je na dnešný deň zverejnená len výstraha 1. stupňa. Na Spiši sa môžu až do večera vyskytovať búrky so zrážkami 10 až 20 mm a vietor s rýchlosťou 17 až 25 m/s.

Situácia vo štvrtok večer

Ani na večernom zasadnutí krízového štábu v Bardejove prednosta Obvodného úradu Martin Choma nezrušil mimoriadny stav v okrese. Hneď po jeho zasadnutí išiel do terénu. Uviedol, že naďalej ostávajú nepriechodnými cesty do obcí Livovská Huta a Kríže, ale situácia je tu stabilizovaná. Obyvateľom nechýbajú potraviny a ich domy zvýšená hladina rieky neohrozuje.

Horšia situácia je v Livove, kde sa síce podarilo dostať s vojenskými mechanizmami, ale prúd vody stále ohrozuje jeden z domov. Niekoľko dreveničiek je tu podmáčaných, ale ľudia sú mimo nebezpečenstva. Do obce nasadili ťažkú techniku a aj počas noci tu budú smerovať autá s násypovým materiálom, aby odvrátili nebezpečný tok rieky. Kameň sa do okresu Bardejov dováža z dvoch kameňolomov od Prešova z Maglovca a Fintíc. Choma informoval, že od piatka majú do okresu dostať ďalšiu techniku s personálom.

V obci Lukov, kde starostka vysťahovala v stredu celú rómsku osadu, sa v priebehu dňa do svojich príbytkov vrátili hlavne muži. Ženy s deťmi ostali aj na ďalšiu noc v provizórnych priestoroch klubu mládeže, kde majú k dispozícii matrace a deky.

Ako dispečer KR HaZZ v Prešove, situácia sa počas dňa stabilizovala. Ťažké práce sa v noci nebudú vykonávať, pokiaľ si to počasie nevynúti. Práce ustali aj pod Tatrami a v obci Čirč, kde vo štvrtok  pracovalo najviac mechanizmov. Záchranné jednotky vo večerných hodinách rozvážajú po obciach pitnú vodu. V priebehu dňa čerpali vodu z pivníc v menšom množstve aj v okresoch Svidník a Prešov.

Rieka Hnilec sa upokojuje

Situácia vo Švedlári, kde sa vybrežila rieka Hnilec a zaplavila časť obce, sa pomaly upokojuje. „Hladina rieky pomaly klesá, no ešte sa nevrátila do koryta, ale situácia sa trošičku stabilizovala. Teraz sa snažíme zabezpečiť narušené hrádze navážaním lomového kameňa,“ informoval starosta obce Oskar Münich. Ako povedal, kritická situácia bola v stredu a na záchranných prácach sa podieľalo do 150 ľudí. Robili všetci obyvatelia Švedlára.

"Priamo ohrozených bolo 37 domov, z ktorých sme evakuovali a umiestnili v škole v telocvični okolo sto ľudí, ďalší šli k príbuzným,“ uviedol Münich. Dodal, že pre nich zabezpečili nielen nocľah, ale aj teplú stravu a obci pomoc ponúkla aj rožňavská charita. "Dnes už sa väčšina pobrala domov vidiac, že hladina klesá a priame nebezpečenstvo im už nehrozí,“ povedal starosta.

Povodeň poškodila okolo päťdesiat domov, mnohé majú zamokrené murivo. "Škody je dnes ťažké odhadnúť. Až sa situácia upokojí, zmapujeme stav a pozveme si odborníka na odhadovanie škôd, ale môžeme pokojne hovoriť o miliónových škodách,“ hovorí Münich.

Rieka Hornád stále stúpa

Na vodných tokoch v Košickom kraji hladiny riek mierne klesajú a situácia sa stabilizuje. Najkritickejší stav pretrváva na rieke Hornád, kde je od Spišských Vlách až po Košické Olšany vyhlásený tretí stupeň – stav ohrozenia. Kým v Spišských Vlachoch hladina Hornádu postupne klesá, k zvýšeniu hladiny došlo v Kysaku, kde je tretí stupeň povodňovej aktivity a hladina tu dnes stúpla zo 415 centimetrov o šiestej ráno na 435 cm o osemnástej. Je to však ovplyvnené aj vypúšťaním vody z Ružínskej priehrady. Povodňová vlna z horného toku Torysy už dorazila do Košických Olšian, kde o osemnástej dosiahla hladina 472 cm a má stúpajúcu tendenciu.

"Bol to náročný deň, ale situáciu zvládame. V okrese Spišská Nová Ves a Gelnica naďalej platí tretí stupeň, okrem toho vyše 20 obcí má vyhlásený tretí stupeň starostami,“ povedal dnes podvečer riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Spišskej Novej Vsi Vladimír Buc. Podľa jeho slov bola v priebehu dňa najkritickejšia situácia na rieke Hornád, najmä v Krompachoch.

Pohľad na dvíhajúcu sa hladinu Hornádu v...
Takmer presne po dvoch rokoch prišla do obce...
+34Takmer presne po dvoch rokoch prišla do obce...
debata chyba