Čirč oplakáva utopených súrodencov

Na hornom konci Čirča od utorka spolu s vodou pretiekli potoky sĺz. Súrodenci Slavomír a Andrea Gernátovci sa už z rozbúreného prúdu živí nedostali. "Ani sa mi už o tom nechce hovoriť. Už sme si oči vyplakali," hovorila mama Mária. Spolu s ďalšími príbuznými sedela na priedomí a sledovala manévre policajtov a hasičov, ktorí sa snažili trhavinou odpáliť maringotku za domami. Tú istú, ktorá sčasti spôsobila štvrtkovú smrť dvoch mladých ľudí.

25.07.2008 11:08
záplavy - Čirč Foto:
Ťažké chvíle prežívajú ľudia, ktorým voda za niekoľko minút vzala a poškodila majetok. V Čirči v Bardejovskom okrese ničil živel nielen domy, ale vzal si aj dva životy.
debata

Slavomír sa totiž pokúšal traktorom odtiahnuť maringotku ďalej od vody. ,,Traktor sa prevrátil. Syn ešte stihol vyskočiť. Andrejka mu chcela pomôcť dostať sa z vody a sama do nej spadla," opísala osudné chvíle Mária Gernátová. Slavomírovi sa podarilo z vody dostať. Keď však videl, že sestru odnáša, skočil naspäť. „A už sa nezachránil ani on,“ dodáva zúfalá matka.

Hoci je rodina Gernátovcov poriadne veľká, rana zasiahla najmä najbližších príbuzných. Po Slavomírovi zostala žena a dve deti, Andrey sa už nedočká manžel ani dvojročný syn a sedemročná dcéra.

Za Slavomírom smútia aj kolegovia na hraničnom oddelení miestnej polície. Do reči im včera veľmi nebolo. Jediné, čo povedali, bolo, že zomrel dobrý chlap. Okrem toho, že pomáhali v celom Čirči, sa viacerí z nich snažia všemocne pomôcť aj pozostalým.

Starosta obce Ján Labaš dodal, že takú katastrofu ešte v obci nemali. Onedlho sa chystali na oslavy 770. výročia prvej písomnej zmienky. Namiesto toho bude pohreb. A niekoľko ďalších mesiacov sa ľudia budú spamätávať z povodní. „Ľudské životy už nikto nevráti. Musíme čo najskôr ako-tak obnoviť spojenie oboch strán obce, aby sa život aspoň nejako dostal do normálnych koľají,“ povedal Labaš.

debata chyba