STV 3: Koho bude baviť po olympiáde?

Už len dva týždne delia Slovenskú televíziu od štartu jej športového okruhu. Na prípravu Trojky nebolo dosť času a dlho ani peňazí. Kanál začne vysielať s otvorením letných olympijských hier, príchod jeho najväčších problémov však možno očakávať po skončení olympiády. Vysielanie sa má teda začať 8. augusta a intendant okruhu Gabriel Kollár je naladený optimisticky. "Sme pripravení, Trojka bude štartovať podľa plánu a v dostatočnej kvalite," tvrdí.

28.07.2008 05:05
Logo STV3 Foto:

 V zákulisí televízie sa však hovorí najmä o nedoriešených problémoch – nedostatku ľudí, techniky i priestorov. Chýbajú najmä kameramani, nikto nevidel ešte ani jedného redaktora nového okruhu, údajne sa školia, ale nevedno kde.

„Kvalifikovaných a skúsených televíznych odborníkov je na slovenskom mediálnom trhu nedostatok a všetky potrebné pozície nie je ľahké obsadiť,“ priznáva Kollár, do podrobností však nezachádza. Aj príčiny ďalších ťažkostí v považuje za objektívne, za najväčšiu označuje „časový faktor“.

S tým súhlasí aj Peter Malec, podpredseda televíznej rady, ktorá kontroluje manažment STV. Príprava športového kanálu sa síce spustila už v polovici minulého roku, za krátkeho šéfovania Radima Hrehu, ale sľúbenú dotáciu od štátu vo výške tri milióny eur získala STV až koncom mája tohto roku. „A ešte niečo – ľudí mohli do Trojky naberať až po zmenách a doplnení organizačného poriadku, čo sa stalo iba pred tromi týždňami,“ dodáva Malec.

Kollár je napriek tomu presvedčený, že do otvorenia olympiády „dotiahnu všetky potrebné náležitosti“. O tom nepochybuje ani mediálny analytik Tomáš Czwitkovics. S výrobou prenosov z olympijských hier má verejnoprávna televízia bohaté skúsenosti. „Zložitejšie to bude po olympiáde. Až vtedy sa vlastne ukáže opodstatnenosť Trojky,“ myslí si Czwitkovics.

Kanál si totiž predsavzal podporiť slovenský šport, ktorý má tvoriť polovicu jeho vysielania. Je však otázne, či divák až tak túži po tomto športe. „Či mu až tak fanúšikuje a či jeho kvalita je naozaj taká, že upúta záujem verejnosti,“ vysvetľuje analytik a pýta sa, či tematický kanál STV obohatí aj niekoho iného ako majiteľov športových práv.

Uzatvorenie zmlúv s jednotlivými športovými zväzmi, predovšetkým futbalovým a hokejovým, bude pre STV zrejme tvrdým orieškom. Rokovania s ich vedeniami nie sú podľa dostupných informácií vôbec jednoduché. „Najväčšie zväzy diktujú televízii svoje podmienky, ich ponuky za vysielacie práva sú cenovo nadhodnotené,“ tvrdí Czwitkovics. Zatiaľ nemožno predpovedať, ako na takéto predraženie prenosov z ligových zápasov zareagujú koncesionári a aká bude sledovanosť Trojky. To ukážu až peoplemetre.

Okruh bude vysielať cez satelit, jeho príjem by malo mať 60 percent domácností. Počas olympiády bude program na trojke bežať nonstop 24 hodín denne, potom sa síce obmedzí na 7 hodín, ale postupne má prejsť na 12 hodín denne, čo zvýši nároky na technické a výrobné zložky. Podľa pôvodných predstáv by mal športový kanál vyjsť verejnoprávnu televíziu na 250 až 300 miliónov korún ročne. Štátna dotácia má podľa ministra kultúry Marka Maďariča dostať na obrazovku komerčne menej zaujímavé športy, ktoré by ináč nemali šancu.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba