Rodičom vláda nepridá, ba aj zoberie

04.08.2008 05:00
Tomanová
Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová Autor:

Rodičia malých detí nedostanú od štátu viac peňazí, hoci to ministerka Viera Tomanová (Smer) sľubovala. Ministerstvo práce a sociálnych vecí totiž v návrhu zákona neráta so zvýšením súčasného rodičovského príspevku 4 560 korún. Príspevok poberajú mesačne rodičia, ktorí sa starajú o dieťa do troch rokov. Tomanová pred časom tvrdila, že ho plánuje zvýšiť aspoň tak, aby sa priblížil k minimálnej mzde, ktorá je v súčasnosti 8 100 korún.

Návrh zákona, ktorý predložila, však od januára nepočíta so zvýšením ani o korunu. Prečo si to šéfka rezortu práce rozmyslela, ministerstvo neuviedlo.

Súčasnú výšku príspevku rodičia považujú za smiešne nízku. „Tých štyri a pol tisíca korún je doslova urážkou. Z toho sa predsa žiť nedá. To je hlavný dôvod, prečo o druhom dieťati vôbec neuvažujem,“ reagovala matka ročnej dcéry Martina Topoľská z Košíc.

Tomanová navyše navrhuje, aby sa rodičovský príspevok nevyplácal rodičom, ktorí nastúpia pred tretím rokom dieťaťa do zamestnania. V súčasnosti naň majú nárok, ak dieťa nedajú do štátnych jaslí, ale do súkromných, prípadne ho zveria opatrovateľke. Po novom dostanú nový príspevok na starostlivosť, ktorý však bude v niektorých prípadoch nižší, ako je súčasná dávka.

Ak sa totiž o dieťa bude starať suseda, stará mama alebo samotný pracujúci rodič, štát mu dá len štvrtinu z toho, čo dnes. Príspevok na starostlivosť bude len 1 140 korún. Oproti dnešku tak rodina stratí vyše tritisíc korún mesačne. Ak zveria rodičia dieťa škôlke, prípadne jasliam – či už štátnym alebo súkromným, štát im preplatí 80 percent z mesačných nákladov. Najviac však do výšky rodičovského príspevku.

Podľa poslankyne SDKÚ Ivety Radičovej ide o uprednostňovanie starostlivosti v kolektíve oproti individuálnej. „Nie každé dieťa môže ísť do kolektívu. Sú deti s alergiami, s rôznymi diétami, ktoré ísť do škôlky nemôžu, ale treba im zabezpečiť opatrovateľku doma. Prečo by mali byť ich rodičia znevýhodnení?“ reagovala.

Ministerstvo tvrdí, že dáva rodičom možnosť vybrať si medzi kariérou a starostlivosťou o dieťa doma. „Poskytovanie príspevku na starostlivosť umožňuje rodičovi vykonávať zárobkovú činnosť nielen na plný úväzok, ale aj na kratší pracovný čas alebo v domácom prostredí, pripravovať sa na vstup na trh práce štúdiom na strednej škole alebo vysokej škole,“ uvádza.

Po novom štát príspevok rodičom nedá automaticky ako dnes, ale až po tom, čo rodič úradu práce predloží doklady o výdavkoch na dieťa. Nové pravidlá majú platiť od januára, a to aj pre pracujúcich rodičov, ktorí sa starajú o dieťa do šesť rokov s dlhodobo zlým zdravotným stavom.

Zákon o príspevku na starostlivosť o dieťa ministerstvo predložilo do pripomienkového konania. Schváliť ho ešte musí vláda a parlament.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
79,99
Kytica Letana 8

Kytica Letana 8

36,99
Perla farebné ruže a tulipány

Perla farebné ruže a tulipány

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk