Ministra Izáka nahradí Ján Chrbet

13.08.2008 12:49, aktualizované: 15:09
Ján Chrbet
Poslanec parlamentu za Slovenskú národnú stranu 45-ročný Ján Chrbet bude ministrom životného prostredia. Autor:

Novým ministrom životného prostredia sa stane súčasný poslanec parlamentu za Slovenskú národnú stranu (SNS) 45-ročný Ján Chrbet. Do funkcie ho navrhlo predsedníctvo strany. Premiér Robert Fico s nomináciou súhlasil. Doterajší minister za SNS Jaroslav Izák musel odstúpiť z postu pre sporné prideľovanie dotácií z Environmentálneho fondu.

„Má dôveru predsedníctva. Veríme, že (…) bude pokračovať tak, aby napĺňal programové vyhlásenie vlády a program SNS,“ povedala podpredsedníčka SNS Anna Belousovová.

O výmenu na čele ministerstva požiadal premiér koncom júla. Izák podľa neho niesol zodpovednosť za rozdeľovanie štátnych dotácií na ochranu životného prostredia, ku ktorým sa dostali aj viacerí ľudia blízki ministerstvu či vládnej koalícii. Opozícia okrem toho Izáka obviňovala, že podnikom netransparentne rozdeľoval povolenia na množstvo vypustených škodlivých látok do ovzdušia.

Viaceré médiá poukázali na to, že kým Izák musí opustiť svoj post, Fico sa zastal ministerky práce za Smer-SD Viery Tomanovej, ktorá v uplynulých dňoch čelila podozreniam z prideľovania stámiliónových dotácií ľuďom blízkym Smeru. „Určite sa nikomu nebudeme miešať do hodnotenia ich ministrov. My sa staráme o svoje políčka,“ reagovala Belousovová.

Chrbet doposiaľ pôsobil v Národnej rade vo výbore pre hospodársku politiku. Podrobnosti o jeho predstavách o ďalšom smerovaní ministerstva životného prostredia zatiaľ neuviedol. „Každý z nás má nejaké skúsenosti so životným prostredím. Je to veľmi široká oblasť, do ktorej musím vniknúť,“ priznal poslanec.

Podľa hovorkyne SNS Jany Benkovej nastúpi do parlamentu namiesto Chrbeta práve odstupujúci minister Izák. Mal by sa  stať náhradníkom za Dušana Švantnera, ktorý je od začiatku volebného obdobia štátnym tajomníkom na ministerstve dopravy.

Hovorkyňa premiéra Silvia Glendová  povedala, že predseda vlády rešpektuje rozhodnutie SNS. Dodala, že prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi predloží Fico návrh na vymenovanie nového ministra hneď po jeho návrate z olympijských hier v Pekingu.

//Ing. Ján Chrbet sa narodil 25. júla 1963 vo Zvolene. Vyštudoval Vojenské gymnázium v Banskej Bystrici a Vysokú vojenskú technickú školu v Liptovskom Mikuláši. Po skončení vysokej školy pôsobil sedem rokov vo veliteľských pozíciách na západnom vojenskom okruhu, neskôr bol učiteľom na Vojenskom gymnáziu v Banskej Bystrici.

V roku 1992 začal podnikať vo výrobe bionafty, jedlého rastlinného oleja ekologickou metódou a v oblasti likvidácie odpadov. V roku 2006 sa stal poslancom Národnej rady SR za Slovenskú národnú stranu (SNS), keď nahradil Dušana Švantnera, ktorý sa stal štátnym tajomníkom Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR. V parlamente je členom výboru NR SR pre hospodársku politiku.

Je ženatý, má dve deti.//

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
27,99
Sweet trsové ružové ruže

Sweet trsové ružové ruže

35,99
Lady farebné orchidey

Lady farebné orchidey

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk