Firma nového ministra neplatila štátu

Rodinná firma budúceho ministra Jána Chrbeta z SNS dlhovala štátu peniaze. Spoločnosť, v ktorej je zapísaný ako vlastník, totiž neplatila odvody do Sociálnej poisťovne. Chrbeta v stredu predstavila SNS ako nového šéfa rezortu životného prostredia. Firma SKYWA, v ktorej je Chrbet podľa obchodného registra spoločníkom, mala dlžobu v Sociálnej poisťovni vo výške 175-tisíc korún.

14.08.2008 05:12
Ján Chrbet Foto:
Poslanec parlamentu za Slovenskú národnú stranu 45-ročný Ján Chrbet bude ministrom životného prostredia.
debata

Potvrdzuje to zoznam dlžníkov, ktorých poisťovňa zverejňuje na svojej internetovej stránke. Spoločnosť podniká s nebezpečným odpadom.

SNS tvrdí, že Chrbet už vo firme nie je. „Len jeho meno nevymazali z obchodného registra,“ povedala hovorkyňa strany Jana Benková. V spoločnosti SKYWA je ako ďalší spoločník uvedená už len manželka poslanca Jana Chrbetová. Podľa Benkovej však nedlhuje ku včerajšku ani korunu, dlžoby sú vyrovnané. „Informácia je neaktuálna,“ dodala.

Premiér Robert Fico včera nepovedal, či bude neplatenie sociálnych odvodov prekážkou pri vymenovaní Chrbeta do vlády. „Je to nominácia SNS. Strana sa musí vyjadriť ku skutočnostiam, ktoré sa objavili,“ odkázal cez hovorkyňu Silviu Glendovú.

Ak sa Chrbet stane ministrom, bude zodpovedať za miliardy korún, ktoré idú z eurofondov na životné prostredie. Práve na spornom prideľovaní dotácií stroskotal jeho predchodca Jaroslav Izák. Z funkcie musel odísť po tom, čo pridelil státisíce na solárne kolektory členom SNS.

Chrbet pôsobil v štyroch súkromných spoločnostiach. Okrem odpadu sa jedna z nich zaoberá aj bionaftou. Poslanec veľké skúsenosti so životným prostredím nemá, vyštudoval vojenskú školu.

Meno nového ministra prekvapilo politikov aj ochranárov. „Nevšimli sme si, žeby bol niekedy aktívny vo veciach životného prostredia,“ povedal Juraj Rizman z organizácie Greenpeace. Podľa exministra životného Lászlóa Miklósa (SMK) je Chrbet medzi odborníkmi neznámy. „Je to politická nominácia. Predpokladal som, že to bude aspoň šéf výboru pre životné prostredia z SNS Ján Slabý,“ reagoval Miklós.

Budúci minister priznal, že nemá predstavu o ďalšom smerovaní rezortu. „Je to veľmi široká oblasť, do ktorej musím vniknúť,“ uviedol Chrbet.

SNS hľadala vhodného kandidáta takmer mesiac. „Žiadny iný návrh nebol,“ konštatovala podpredsedníčka Anna Belousovová. Podľa nej ide o kvalitnú voľbu, pretože Chrbet má skúsenosti z manažérskych pozícií.

Podľa podpredsedu Smeru Miroslava Číža však boli aj iní, o ktorých sa hovorilo. „Nezdali sa nám prijateľní,“ poznamenal. Ponuku na ministerský post dostal napríklad žilinský právnik Karol Gordík. Pre Pravdu potvrdil, že ju prijal, s jeho vymenovaním zrejme nesúhlasil premiér Fico. Gordík je blízky priateľ predsedu SNS Jána Slotu. Ten sa včera na predstavení Chrbeta nezúčastnil.

Chrbeta by mal prezident Ivan Gašparovič vymenovať do funkcie na budúci týždeň po návrate z Pekingu. Súčasný minister Jaroslav Izák by sa mal stať poslancom v parlamente. Ako minister zarábal mesačne 91-tisíc korún a paušálne náhrady 18-tisíc. Ako poslanec dochádzajúci do Bratislavy bude mať plat viac ako 100-tisíc korún. Pri odchode z ministerstva dostane aj odstupné zruba 250-tisíc korún.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy