Mečiar hodil Kramplovú cez palubu

Šéf HZDS Vladimír Mečiar sa zbavil ministerky pôdohospodárstva Zdenky Kramplovej. Podozrivé peniaze v HZDS síce nevysvetlil, ale potrestal za ne svoju ministerku. Kramplová ako ústredná tajomníčka HZDS podpisovala zmluvy s darcami a pôžičky od podnikateľov. Strana dlhovala aj spoločnosti Optifin Invest podnikateľa Alexeja Beljajeva. Ďalšia firma, v ktorej figuruje Beljajev, pritom získala od ministerstva pôdohospodárstva zákazku.

14.08.2008 20:04
Mečiar, Kramplová Foto:
Predseda HZDS Vladimír Mečiar a ústredná tajomníčka strany Zdenka Kramplová
debata

Práve neprehľadné obchody v rezorte uviedol Mečiar ako dôvod, pre ktorý chce Kramplovú vymeniť.

Ministerka klientelizmus popiera. Podľa nej spoločnosť Columbex International, v ktorej je aj Beljajev, uspela preto, že ponúkla najnižšiu cenu 900 miliónov korún. Kramplová, naopak, obvinila Mečiara, že z vlády musí odísť, lebo neplní jeho príkazy. „Súvisí to s tým, do akej miery je človek ochotný poslúchať,“ uviedla.

Premiér Robert Fico (Smer) návrh na výmenu ministra prijal. „Podľa koaličnej zmluvy je to vec HZDS,“ reagoval. Novým ministrom by sa mal stať predseda družstva Dvory nad Žitavou Stanislav Becík.

Fico sa nechcel vyjadriť k podozreniam okolo tendrov na ministerstve. Celú vec podľa neho na žiadosť samotnej Kramplovej preveria kontrolné úrady.

Problémy s financovaním HZDS

strana prijala dar 50-tisíc korún od štátneho Transpetrolu v rozpore so zákonom

penzista Rudolf Trávníček daroval strane 7 miliónov, hoci sám žije v skromných pomeroch

v igelitke peniaze od Trávníčka doniesol do straníckej centrály hospodár Milan Urbáni

4 milióny dostala strana od podnikateľa Jozefa Oceľa, ktorý sa topí v dlhoch

dary od súkromných osôb sú v rovnakej výške ako splatená pôžička od firmy Optifin Invest veľkopodnikateľa Alexeja Beljajeva

zmluvy s darcami podpísala Kramplová 18. decembra, hoci v ten deň bola v Bruseli

Beljajev figuruje aj v spoločnosti Columbex, ktorá získala od ministerstva pôdohospodárstva zákazku

Podľa podpredsedu HZDS Miroslava Jureňu nesie Kramplová zodpovednosť za problém s financovaním strany. „Poškodila HZDS,“ povedal Jureňa. Podľa neho sú vážne podozrenia, že ministerka zvýhodnila Columbex.

Podmienky totiž ministerstvo upravilo tak, aby nemuselo vypisovať širšiu súťaž a oslovilo len dvoch uchádzačov. „Tým druhým bol Ditec,“ konštatoval Jureňa. Obe firmy sú pritom prepojené, vo firme Ditec aj v Columbexe sedí v dozornej rade Peter Lukeš.

Columbex sa mal prepojiť ministerstvo pôdohospodárstva s platobnou agentúrou. Za prípadné meškanie by podľa Kramplovej mohli Slovensku hroziť na jeseň sankcie od Európskej únie.

Kramplová sa vo štvrtok dostala s Jureňom do ostrého sporu. Tvrdí, že po odchode z ministerstva pôdohospodárstva nechal Jureňa po sebe neporiadok. „Boli tam nezaplatené pohľadávky za tri miliardy,“ spresnila. Kramplovú odvolanie prekvapilo, podľa nej je za tým Jureňa. „Myslel si, že ma bude riadiť,“ dodala.

Ministri HZDS neodchádzajú potichu

Miroslav Jureňa búchal v maštali po stole, Zdenka Kramplová sa hnevá na svoju stranu. Obaja museli odísť z kresla ministra pôdohospodárstva, ani jeden tak neurobil potichu.

„Je to komplot,“ tvrdí Kramplová. Obviňuje pritom vedenie HZDS, že neznesie konkurenciu. „Úspech sa v HZDS nenosí,“ povedala Kramplová. V kresle vydržala len deväť mesiacov. Jej predchodca Jureňa sa s funkciou rozlúčil v kravíne, kričal a búchal päsťou po stole. „Vyzývam premiéra Fica, aby konal a nepokračoval v zlodejstvách bývalej vlády,“ hneval sa Jureňa na Roberta Fica. Ten nechal Jureňu odvolať za kauzu pozemkov pod Tatrami, ktoré získala firma GVM blízka HZDS za zlomok ich skutočnej ceny.

Politológ Peter Horváth si myslí, že pokračuje jednoznačná línia Vladimíra Mečiara vzdávať sa politikov, ktorí by mohli predstavovať preňho hrozbu. „Bola populárna. Nejde o to, že by neposlúchala, bola považovaná za jeho hruštičku húževnatú,“ poznamenal. Ak by Mečiarovi išlo podľa Horvátha o čistotu v strane, riešil by to vnútri HZDS. „Svoju úlohu tu zohral aj Jureňa, ktorý sa nevedel zmieriť s tým, že už nie je ministrom,“ povedal.

HZDS ani vo štvrtok neobjasnilo záhadné dary od súkromných osôb. Podľa Jureňu ich strana ani nemieni vrátiť. O podpredsednícke miesto by však mal prísť aj hospodár Milan Urbáni. Kramplová po kritike HZDS zrejme bude musieť odísť z poslaneckého klubu. Aj v prípade, že bude nezávislá poslankyňa, bude podporovať koalíciu.

Kramplová je piatym členom Ficovej vlády, ktorý odchádza. Podľa premiéra to nie je veľa. „Očakávam, že do konca volebného obdobia budú aj ďalší,“ poznamenal. Fico nespresnil, o koho by malo ísť.

Prezident Ivan Gašparovič po návrate z Pekingu na budúci týždeň vymenuje hneď dvoch nových ministrov. Okrem Becíka aj ministra životného prostredia Ján Chrbeta, ktorý vystrieda Jaroslava Izáka.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy