Fico: Keby 1968 pokračoval, boli by sme inde

Ak by rok 1968 pokračoval tak, ako začal, mohli by sme dnes byť podľa premiéra Roberta Fica na úrovni Rakúska. "Dnes sme mohli byť úplne niekde inde. Dnes sme mohli byť na úrovni Rakúska a možno aj ďalej. Mohli sme byť na úrovni veľmi vyspelých krajín západnej Európe," povedal premiér.

16.08.2008 11:31
Fico Foto:
Premiér Robert Fico
debata

Podľa Fica je obrovská škoda, že demokratizačné zmeny, ktoré nastali v roku 1968 boli násilným spôsobom zastavené. „Heslá, ktoré prinášal Alexander Dubček ako Socializmus s ľudskou tvárou, to boli heslá, ktoré mali v sebe hlbokú pravdu. Môžem len vysloviť ľútosť, že to v roku 1968 takto skončilo a že to nepokračovalo ďalej. Aj preto sa k tradíciám Dubčeka veľmi hlásim,“ vyhlásil Fico. Premiér si 21. augusta pôjde pripomenúť toto výročie do Českej republiky spolu s českým premiérom Mirkom Topolánkom. 

40. výročie invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa si pripomenieme vo štvrtok 21. augusta. Invázia zmarila všetky nádeje vkladané do obrodného demokratizačného procesu v komunistickej strane, Pražskej jari, s ktorou sa spája predovšetkým meno Alexandra Dubčeka. V noci z 20. na 21. augusta vojaci piatich krajín Varšavskej zmluvy – Bulharska, Maďarska, NDR, Poľska a ZSSR vtrhli na územie Československa. Na „akte internacionálnej solidarity“ sa nepodieľalo Rumunsko.

debata chyba