Historik: Dubčekove vlastnosti ho spravili prirodzeným symbolom

Rok 1968 má v sebe životvornú miazgu, ktorá sa prejavuje v kontinuite myšlienok, v kontinuite, ktorú Európa veľmi rýchlo pochopila, keď jej vznikla nádej, že bude znovu žiť v mieri. Povedal to v príhovore na slávnostnom stretnutí pri príležitosti 40. výročia augustových udalostí v roku 1968 historik Ivan Laluha. Protagonistom tohto obdobia je a zostáva Alexander Dubček.

19.08.2008 15:13
Alexander Dubček Foto:
Alexander Dubček.
debata

„Jeho ľudské vlastnosti, to že vniesol ľudské cnosti do politiky, to že sa díval na reálny život tak, že bol zbavený archaických dogiem, že vedel komunikovať s vedeckou sférou, od ktorej preberal podnety a niesol ich na trh politických myšlienok, to všetko ho urobilo prirodzeným symbolom,“ dodal. Dubčekov blízky spolupracovník poznamenal, že z roku 1968 by sa súčasní politici mali poučiť. Nemali by zabúdať na to, že politika sa dá robiť aj ako služba občanovi a má mať morálny základ.

Fico: Hľadajme v roku '68 inšpiraciu

August 1968 bol podľa predsedu vlády Roberta Fica krutým koncom nádherného sna o demokratickej spoločnosti. „Pokúsme sa však hľadať inšpiráciu v tom veľkom tvorivom kultúrnom a politickom vzopätí a vzostupe Slovákov. To je výzva roku 1968,“ dodal na stretnutí s osobami spojenými s udalosťami roku 1968. Fico zároveň vzdal úctu Alexandrovi Dubčekovi, ktorý stál na čele obrodného procesu v roku 1968.

DISKUSIA: Čo si myslíte o invázii do Československa v r. 1968?

„Meno Alexander Dubček napriek všetkým žiarlivcom svieti na politickej oblohe Európy a symbolizuje Slovensko,“ povedal Fico. Na slávnostnom stretnutí pri príležitosti 40. výročia augustových udalostí v roku 1968 vyzdvihol premiér prínos zúčastnených hostí – spisovateľov, novinárov, umelcov, vedcov pre moderné dejiny Slovenskej republiky. „Vyjadrujem svoj veľký obdiv ku každej vašej osobnej statočnosti, k hrdinstvu dní a nocí, v ktorých ste prežívali ľudské krízy a trápili ste sa za osud svojej rodiny a predovšetkým širšie za osud milovanej vlasti – nášho Slovenska,“ povedal.

Premiér vidí odkaz augusta '68 aj pre súčasných politikov. Podotkol, že koalícia s opozíciou sa asi nebudú hladkať, pretože politický zápas prináša hľadanie pravdy v spore. „Ale mohli by sme si aspoň sľúbiť, že naše názorové zrážky zostanú vždy na pôde parlamentu, práva a spravodlivosti. To je pre mňa aj moju generáciu poučenie z roku 1968,“ zdôraznil Fico.

Medzi hosťami stretnutia bol okrem iných Dubčekov syn Pavol, Blažena Kočtúchová, Jarmila Košťová, Roman Kaliský, Ján Čomaj, Dana Hermannová, Vladimír Kompánek, Milan Laluha, Albert Marenčin, Anton Hykisch či Milan Zemko. Na stretnutí bol prítomný aj vicerektor Bolonskej univerzity Guido Gambetta, ktorý sa zaslúžil o udelenie čestného doktorátu Alexandrovi Dubčekovi.

debata chyba