Klinger: Politici by sa mali z '68 poučiť

Bolo priam neuveriteľné, ako mnohí ľudia, ktorí v auguste 1968 protestovali proti okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy, zmenili po roku-dvoch názor, mlčali alebo otvorene tlieskali dvojici Vasiľ Biľak - Gustáv Husák. Tak si na vývoj po 21. auguste ´68 spomína absolvent žurnalistiky Dušan Klinger. Ako ďalej povedal Klinger, ktorého vpád okupačných vojsk zastihol ako redaktora a režiséra košického štúdia Československej televízie (ČST), prvé tanky na uliciach Košíc zbadal 21. augusta okolo tretej-štvrtej nadránom.

20.08.2008 15:33
August 1968 Foto:
Mladí ľudia sa snažia prekaziť "púť" sovietskych tankov hlavným mestom.
debata

Vysielanie košického štúdia bolo čoskoro prerušené a začalo sa ilegálne spoločné televízne a rozhlasové vysielanie. Správy doň nosil na rôzne miesta. Keď 31. augusta ´68 plénum Ústredného výboru KSČ prijalo Moskovské protokoly, ktoré znamenali začiatok normalizácie, odmietol správu odniesť do vysielania a tým sa začali jeho problémy. Klingera preradili na nižšie miesta, až ho napokon v 1970 z televízie vyhodili. Do médií sa vrátiť nemohol a časom začal pracovať v košickom hokeji.

Rok 1989 bol pre Dušana Klingera „zázrak, ale nie nadlho.“ V roku 1990 sa stal spolumajiteľom a  šéfredaktorom najväčšieho regionálneho denníka Slovenský východ. Na jeho stránkach v roku 1993 zverejnil  prepis nahrávky zo zasadnutia vedenia HZDS, známy ako „Valec zo Zlatej Idky“ a tým sa po druhýkrát v živote dostal do politickej nepriazne. Klingerovi chýba historická pamäť slovenského národa, obáva sa, že ako sa  tlieskalo polopravdám Biľaka a Husáka, tlieska sa polopravdám aj dnes. Súčasní politici by nemali kriminalizovať svojich predchodcov, tak ako to robili politici normalizácie, z tohto obdobia by sa mali poučiť a viac by sa mali venovať budúcnosti Slovenska. „Inak to vyzerá, že Fico je moderný klon Biľaka, Husáka a Mečiara,“ dodal. 

Čo si myslíte o invázii do Českoslovanska v roku 1968?

40. výročie invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa si pripomenieme vo štvrtok 21. augusta. Invázia zmarila všetky nádeje vkladané do obrodného demokratizačného procesu v komunistickej strane, Pražskej jari, s ktorou sa spája predovšetkým meno Alexandra Dubčeka. V noci z 20. na 21. augusta vojaci piatich krajín Varšavskej zmluvy – Bulharska, Maďarska, NDR, Poľska a ZSSR vtrhli na územie Československa. Na „akte internacionálnej solidarity“ sa nepodieľalo Rumunsko.

Okupácia si vyžiadala niekoľko desiatok mŕtvych a stovky zranených. Definitívny koniec Pražskej jari prišiel v apríli 1969, keď sa do vedenia KSČ dostal Gustáv Husák a nastala politika normalizácie. Znamenala prenasledovanie účastníkov obrodného procesu, cenzúru a masovú emigráciu Čechov a Slovákov. Pádu totality sa Československo dočkalo 17. novembra 1989.

Tanky v centre Bratislavy ráno 21. augusta 1968.
Tanky v centre Bratislavy ráno 21. augusta 1968.
+13Tanky v centre Bratislavy ráno 21. augusta 1968.
Externé odkazy
debata chyba