Slota: Maďarská menšina vydiera vládu

Slovensko-maďarské vzťahy sú podľa predsedu SNS Jána Slotu veľmi zlé. "Všetci sa usmievajú, všetci sa potľapkávajú po pleciach, ale v konečnom dôsledku každý cíti, že vzťahy medzi Maďarskom a Slovenskom sú na bode mrazu," povedal líder národniarov. Podľa neho to však nie je problém Slovenska, ale je to problém, ktorý bol vygradovaný predstaviteľmi maďarskej menšiny na Slovensku.

14.09.2008 10:27
Ján Slota Foto:
Predseda Slovenskej národnej strany Ján Slota.
debata

„Tí doslova a do písmena vydierali a vydierajú slovenskú vládu. A nielen slovenskú, ale aj maďarskú. Maďari veľmi intenzívne manipulujú s maďarskou kartou na Slovensku aj vo svojich vlastných politických ambíciách pred parlamentnými voľbami v Maďarsku,“ vyhlásil Slota.

Maďarské strany FIDESZ a JOBBIK podľa Slotu podporujú a stoja za Maďarskou gardou, ktorá je neofašistickou organizáciou. "Z tohto hľadiska je zarážajúce, že medzinárodná politická scéna nejakým spôsobom nezasiahne do tohto stavu v Maďarsku. Je niečo nenormálne, aby sa pod prezidentským palácom stavali šíky neofašistov, ktorí prisahajú a chystajú sa na nejaký ozbrojený … neviem to presne pomenovať,“ zdôraznil Slota.

Predseda SNS upozornil, že podobne sa to začalo v tridsiatych rokoch 20. storočia v Mníchove v jednej krčme, kde najskôr len pár ľudí popíjalo pivo a potom "jeden fúzkatý človek v roku 1933 sa stal ríšskym kancelárom a vieme veľmi dobre ako sa to skončilo.“ Toto sa podľa Slotu začína podobne. "Sú to zatiaľ len reči a nejaké vyhrážky, ale v konečnom dôsledku sa to môže veľmi zle skončiť. Ak si zoberieme, že niektorí členovia Maďarskej gardy majú založené súkromné bezpečnostné služby, v ktorých sa môžu členovia oficiálne ozbrojovať, neviem, ako sa to môže skončiť, ale určite nie dobre,“ vyhlásil Slota.

Maďarský prezident László Sólyom v sobotu v Piešťanoch na tlačovej konferencii uviedol, že slovensko-maďarské vzťahy sú na lokálnej a regionálnej úrovni, ale napríklad aj medzi ministerstvami oboch štátov dobré, kazia ich len výroky predsedu vládnej SNS Jána Slotu. Podľa neho sú veci, ktoré dávajú dôvod myslieť si, že problém existuje, uviedol Sólyom a upozornil na opakujúce sa protimaďarské výroky lídra SNS Jána Slotu. Vyjadrenia Slotu podľa neho kazia ovzdušie spolupráce. Podľa Sólyoma, z prieskumov medzi mladými ľuďmi – študentmi vyplynulo, že viac než tretina z nich nenávidí Maďarov a chce, aby odišli na druhú stranu Dunaja. Pravdepodobne by to tak podľa Sólyoma nebolo, keby vo vrcholnej politike nebol človek, ktorý je proti Maďarom. Kritizoval, že slovenská vláda nikdy nepovie, že nesúhlasí s výrokmi Jána Slotu, ale reaguje tým, že nejde o postoj Vlády SR, ale len o výroky člena jednej z koaličných strán. Maďarský prezident by bol veľmi rád, keby sa situácia zmenila.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy