Cirkev: Televíziu áno. Ale len dve hodiny

15.09.2008 09:47
Biskup Tomáš Galis
Prvý žilnský diecézny biskup Tomáš Galis (vpravo) a bratislavsk arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský. Autor:

Televíziu by sme nemali pozerať viac ako dve hodiny denne. Mladým to povedal počas diskusie o médiách v Šaštíne bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Upozornil, že pri televízii sa stávame len pasívnymi divákmi, pričom sa nerozvíjajú individuálne schopnosti. Ako príklad uviedol športovcov. Tí nedosiahnu výsledky, pretože sedia pri televízii a sledujú šport, ale vlastným snažením a tréningom. Dobrý film si môžu diváci podľa neho pozrieť aj keď je v ňom nevhodná scéna. "Na ňu sa netreba pozerať," poradil mladým.

Prvýkrát v šaštínskej bazilike bola v sobotu večer gréckokatolícka liturgia. Slúžil ju bratislavský eparcha Peter Rusnák. Ten upozornil, že Sviatok Sedembolestnej Panny Márie korešponduje so sviatkom Povýšenia svätého kríža. „Mária je tá, ktorá človeka sprevádza až na kríž. Je matka, ktorá sa Syna nezriekne za žiadnych okolností. To má byť povzbudením pre človeka dneška, ktorý sa bojí utrpenia. Mária prežila plnosť bolestí a práve ona nám môže dodať odvahu,“ povedal.

Zároveň dodal, že cirkev prežíva Rok svätého Pavla, v ktorom sú okrem farských chrámov určené aj štyri pútnické miesta, kde sa dajú získať plnomocné odpustky. Medzi nimi je aj šaštínska bazilika. Polnočnú omšu celebroval hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik. Ten sa v homílii vyjadril aj na tému cirkvi a médií: „Je pre médiá Cirkev zaujímavá? Vykresľujú ju negatívne, ako opozíciu voči všetkému, je znakom protirečenia. Avšak kontroverzia patrí ku kresťanstvu. Ak by cirkev prestala byť v protiklade, znamená to, že niečo nie je v poriadku. Je to kontrola, či posolstvo dorazilo, kam má.“

Médiá sú témou tohtoročnej národnej púte do Baziliky Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Program, ktorý pripravili saleziáni, správcovia národnej baziliky, reflektuje tému mediálnej výchovy. Púť sa začala v nedeľu. Dnes bude sláviť pontifikálnu svätú omšu bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský, predseda Rady Konferencie biskupov Slovenska pre spoločenské komunikačné prostriedky. Koncelebrovať s ním príde aj člen hlavnej rady Saleziánov dona Bosca z Ríma zodpovedný za médiá, Mexičan Filiberto González Plasencia. Mottom púte je "Slovo Boha: Pozri, mama!“

Katolícka cirkev na Slovensku si v pondelok 15. septembra pripomína sviatok Sedembolestnej Panny Márie – patrónky Slovenska. Národnou svätyňou Sedembolestnej Panny Márie na Slovensku sa stal chrám v Šaštíne. Sviatok Sedembolestnej je na Slovensku štátnym sviatkom. Prvá zmienka o sviatku pochádza z roku 1412, keď sa spomenula na cirkevnom sneme v Kolíne nad Rýnom. Pre celú Cirkev ho ustanovil až pápež Benedikt XIII. v roku 1727 a zároveň povolil, aby sa Panna Mária Sedembolestná uctievala ako patrónka Slovenska.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku