Cestný zákon ide opäť do parlamentu

24.09.2008 13:08
Policajná kontrola
Ilustračné foto Autor:

Cestná premávka sa bude riadiť novými pravidlami možno od februára budúceho roka. Navrhlo to ministerstvo vnútra v novom cestnom zákone. Predlohu v stredu vláda opätovne schválila po tom, čo normu nedávno v parlamente nepodporil dostatok poslancov.

Zákon predpokladá napríklad zníženie maximálnej povolenej rýchlosti v obciach na 50 kilometrov za hodinu zo súčasnej šesťdesiatky, povinnosť vodičov svietiť aj cez deň počas celého roka a tiež vyššie pokuty za vysokú rýchlosť či jazdu pod vplyvom alkoholu.

Návrh cestného zákona poslanci parlamentu pôvodne schválili už v júli. Prezident Ivan Gašparovič však zákon nepodpísal a následne sa v septembri v Národnej rade nenašlo dosť poslancov, ktorí by prezidentovo veto prelomili.

Gašparovič zákonu vyčítal najmä poslancami na poslednú chvíľu doplnené nové ustanovenie o rozšírení právomocí štátu stavať diaľnice na súkromných pozemkoch. Ministerstvo vnútra v utorok oznámilo, že spornú novelu, ktorá nesúvisí s cestným zákonom, do opätovne predloženého návrhu nezahrnulo.

Výber zmien, ktoré by mal priniesť nový cestný zákon:

RÝCHLOSŤ

– maximálna rýchlosť v obci sa zníži na 50 zo súčasných 60 kilometrov za hodinu. Výnimkou sú diaľnice a rýchlostné cesty v obciach, kde sa po novom bude môcť jazdiť rýchlosťou až 90 km/h namiesto súčasných 80 km/h.

– zvyšuje sa minimálna povolená rýchlosť na diaľniciach mimo obce zo súčasných 50 km/h na 80 km/h. V obci sa po diaľnici bude môcť jazdiť rýchlosťou najmenej 65 km/h.

– maximálna povolená rýchlosť na diaľnici a rýchlostnej ceste mimo obce bude naďalej 130 km/h, ale pre vozidlá s hmotnosťou do 3,5 tony bude možné zvýšiť povolenú rýchlosť prostredníctvom dopravnej značky. Najvyššia povolená rýchlosť autobusov sa na diaľniciach zníži na 100 km/h zo súčasných 110 km/h.

– pre nákladné vozidlá sa povolená rýchlosť na diaľnici zvýši na 90 km/h z terajších 80 km/h.

POKUTY

– najvyššia pokuta stúpne na 40.000 korún z 15.000 Sk a zákaz šoférovania z dvoch na päť rokov; v blokovom konaní sa pokuta bude môcť vyšplhať až na 20.000 Sk.

– pokuty nad 2000 korún sa budú môcť aj odpracovať, za každú hodinu verejných prác sa z pokuty odpočíta 100 korún.

POVINNOSTI ÚČASTNÍKOV CESTNEJ PREMÁVKY

– vozidlá budú musieť svietiť počas celého roka, zatiaľ čo doposiaľ sa povinnosť vzťahovala na obdobie od 15. októbra do 15. marca.

– vodiči budú musieť jazdiť výlučne na zimných pneumatikách, ak na cestách bude súvislá vrstva snehu či námraza. Nákladné vozidlá budú musieť používať zimné pneumatiky aj na cestách bez snehu v období od 15. novembra do 31. marca.

– cyklisti budú musieť jazdiť mimo obce po ceste s prilbou, pre cyklistov do 15 rokov bude táto povinnosť platiť aj v obci.

– nákladné autá s hmotnosťou nad 7,5 tony nebudú môcť na diaľniciach predbiehať iné vozidlá; doposiaľ nemohli predbiehať na diaľnici medzi Bratislavou a Trnavou.

OSTATNÉ

– vodiči nebudú musieť k nehode volať policajtov, ak sa pri nej nikto nezraní a škoda nepresiahne hodnotu 120.000 korún.

– záujemcovia o vodičský preukaz na nákladné automobily či autobusy budú musieť podstúpiť psychologické vyšetrenie.

– naďalej bude možné parkovať na chodníkoch, ale mal by na nich ostať voľný priestor široký 1,5 metra.

Po tom, čo poslanci zákon v septembri neschválili, sa očakávalo, že o norme budú môcť hlasovať najskôr po pol roku. Ministerstvo však využilo dávnejšie rozhodnutie ústavnoprávneho výboru parlamentu, podľa ktorého sa šesťmesačné moratórium nevzťahuje na neschválené zákony vrátené prezidentom. Úrad pôvodne počítal s tým, že pravidlá cestnej premávky sa zmenia už od októbra tohto roka.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
49,99
Passion červené ruže

Passion červené ruže

73,99
Srdce červené ruže srdiečka

Srdce červené ruže srdiečka

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk