Cestný zákon ide opäť do parlamentu

24.09.2008 13:08
Policajná kontrola
Ilustračné foto Autor:

Cestná premávka sa bude riadiť novými pravidlami možno od februára budúceho roka. Navrhlo to ministerstvo vnútra v novom cestnom zákone. Predlohu v stredu vláda opätovne schválila po tom, čo normu nedávno v parlamente nepodporil dostatok poslancov.

Zákon predpokladá napríklad zníženie maximálnej povolenej rýchlosti v obciach na 50 kilometrov za hodinu zo súčasnej šesťdesiatky, povinnosť vodičov svietiť aj cez deň počas celého roka a tiež vyššie pokuty za vysokú rýchlosť či jazdu pod vplyvom alkoholu.

Návrh cestného zákona poslanci parlamentu pôvodne schválili už v júli. Prezident Ivan Gašparovič však zákon nepodpísal a následne sa v septembri v Národnej rade nenašlo dosť poslancov, ktorí by prezidentovo veto prelomili.

Gašparovič zákonu vyčítal najmä poslancami na poslednú chvíľu doplnené nové ustanovenie o rozšírení právomocí štátu stavať diaľnice na súkromných pozemkoch. Ministerstvo vnútra v utorok oznámilo, že spornú novelu, ktorá nesúvisí s cestným zákonom, do opätovne predloženého návrhu nezahrnulo.

Výber zmien, ktoré by mal priniesť nový cestný zákon:

RÝCHLOSŤ

– maximálna rýchlosť v obci sa zníži na 50 zo súčasných 60 kilometrov za hodinu. Výnimkou sú diaľnice a rýchlostné cesty v obciach, kde sa po novom bude môcť jazdiť rýchlosťou až 90 km/h namiesto súčasných 80 km/h.

– zvyšuje sa minimálna povolená rýchlosť na diaľniciach mimo obce zo súčasných 50 km/h na 80 km/h. V obci sa po diaľnici bude môcť jazdiť rýchlosťou najmenej 65 km/h.

– maximálna povolená rýchlosť na diaľnici a rýchlostnej ceste mimo obce bude naďalej 130 km/h, ale pre vozidlá s hmotnosťou do 3,5 tony bude možné zvýšiť povolenú rýchlosť prostredníctvom dopravnej značky. Najvyššia povolená rýchlosť autobusov sa na diaľniciach zníži na 100 km/h zo súčasných 110 km/h.

– pre nákladné vozidlá sa povolená rýchlosť na diaľnici zvýši na 90 km/h z terajších 80 km/h.

POKUTY

– najvyššia pokuta stúpne na 40.000 korún z 15.000 Sk a zákaz šoférovania z dvoch na päť rokov; v blokovom konaní sa pokuta bude môcť vyšplhať až na 20.000 Sk.

– pokuty nad 2000 korún sa budú môcť aj odpracovať, za každú hodinu verejných prác sa z pokuty odpočíta 100 korún.

POVINNOSTI ÚČASTNÍKOV CESTNEJ PREMÁVKY

– vozidlá budú musieť svietiť počas celého roka, zatiaľ čo doposiaľ sa povinnosť vzťahovala na obdobie od 15. októbra do 15. marca.

– vodiči budú musieť jazdiť výlučne na zimných pneumatikách, ak na cestách bude súvislá vrstva snehu či námraza. Nákladné vozidlá budú musieť používať zimné pneumatiky aj na cestách bez snehu v období od 15. novembra do 31. marca.

– cyklisti budú musieť jazdiť mimo obce po ceste s prilbou, pre cyklistov do 15 rokov bude táto povinnosť platiť aj v obci.

– nákladné autá s hmotnosťou nad 7,5 tony nebudú môcť na diaľniciach predbiehať iné vozidlá; doposiaľ nemohli predbiehať na diaľnici medzi Bratislavou a Trnavou.

OSTATNÉ

– vodiči nebudú musieť k nehode volať policajtov, ak sa pri nej nikto nezraní a škoda nepresiahne hodnotu 120.000 korún.

– záujemcovia o vodičský preukaz na nákladné automobily či autobusy budú musieť podstúpiť psychologické vyšetrenie.

– naďalej bude možné parkovať na chodníkoch, ale mal by na nich ostať voľný priestor široký 1,5 metra.

Po tom, čo poslanci zákon v septembri neschválili, sa očakávalo, že o norme budú môcť hlasovať najskôr po pol roku. Ministerstvo však využilo dávnejšie rozhodnutie ústavnoprávneho výboru parlamentu, podľa ktorého sa šesťmesačné moratórium nevzťahuje na neschválené zákony vrátené prezidentom. Úrad pôvodne počítal s tým, že pravidlá cestnej premávky sa zmenia už od októbra tohto roka.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku