Mečiar: Gašparovič sklamal, funkciu si len užíval

18.10.2008 13:02, aktualizované: 15:53
Mečiar
Zľava: Bývalý podpredseda HZDS Milan Jureňa, Peter Sika a predseda strany Vladimír Mečiar počas rokovania mimoriadneho republikového snemu strany. Autor:

Vladimír Mečiar odštartoval volebnú kampaň. Zároveň odmietol kandidovať za prezidenta po tretíkrát. "Podľa prieskumov by som vyhral druhé kolo, ale neuspel by som v prvom, a to sa nedá preskočiť," uviedol Mečiar vo svojom viac ako hodinovom príhovore k členom strany. Do polovice novembra tak bude vedenie strany hľadať vlastného kandidáta, lebo Ivan Gašparovič je pre HZDS neprijateľný.

Vladimír Mečiar odštartoval volebnú kampaň. Zároveň odmietol kandidovať za prezidenta po tretí krát. „Podľa prieskumov by som vyhral druhé kolo, ale neuspel by som v prvom, a to sa nedá preskočiť,“ uviedol Mečiar vo svojom viac ako hodinovom príhovore  k členom strany. Do polovice  novembra tak bude vedenie strany hľadať vlastného kandidáta, lebo Ivan Gašparovič je pre HZDS neprijateľný.

„Dobro funkcie si užíval, ale nepracoval. Ničnerobenie nie je kvalifikáciou pre ďalšie volebné obdobie,“ povedal Mečiar. Podľa neho síce Gašparovič nerobil chyby, ale „kto nerobí, nerobí ani chyby.“ Predseda HZDS zároveň uviedol, že Gašparovič okrem hry na fujaru a účasti na folklórnych slávnostiach nepriniesol ani jednu národnú myšlienku, hoci má heslo „Myslím národne, myslím sociálne.“ 

Mečiarovi sa nepozdáva, že aj v sociálnej oblasti je Gašparovič slabý. „V sociálnej oblasti za predchádzajúcej vlády ticho pritakával Mikulášovi Dzu­rindovi a v súčasnosti sa verejne hlási k Robertovi Ficovi,“ uzavrel Mečiar s tým, aby voliči HZDS určite nevolili Gašparoviča.

Jureňa prišiel o funkciu podpredsedu HZDS

Vedenie Mečiarovoho hnutia sa omladilo. HZDS schválilo personálne zmeny, tak ako to predseda Vladimír Mečiar navrhol. Do vedenia sa dostali mladé tváre.

Novými podpredsedami sa stali Jozef Habánik, ktorý vystriedal exministra Miroslava Jureňu a Barbora Straková. Tá však do  funkcie nastúpi až od prvého mája, kedy vystrieda doterajšieho podpredsedu  pre zahraničie Milana Urbániho. Tretí podpredseda Peter Sika svoje miesto  po igelitkovej kauze v HZDS obhájil.

Obaja novozvolení popdredsedovia patria medzi „mladé tváre“ ako si prial  Vladimír Mečiar. Habánik má 32 rokov a Straková 25. Habánik je štátnym  tajomníkom na ministerstve školstva a doteraz sa stranícky neangažoval. Pred snemom dokonca tvrdi, že „sa sústredí na odborné problémy na  ministerstve a nie stranícke záležitosti.“ Straková čerstvo vyštudovala medzinárodné vzťahy v Prahe. Do konca apríla  sa bude popri Urbánim zaúčať a od prvého mája po eurovoľbách súčasného  podpredsedu Urbániho vystrieda.

Mečiar kritizoval SNS: Národovectvo sa neprejavuje vykrikovaním

Mečiar zároveň začal kampaň pred parlamentnými voľbami 2010. Ohlásil nové tézy, ktorým sa bude HZDS venovať a čo robia koaličné strany Smer a SNS zle vo svojich rezortoch. Prioritou pre Mečiara je reforma verejnej správy a zlepšenie školstva. Podľa Mečiara SNS navrhovala zmenu krajov tak, že sa zlúčia kraje a krajskými mestami by bol Prešov, Žilina a Nitra. „Keď sme mali Matúša Čáka Trenčianskeho, tak teraz by sme mali Matúša Čáka 
Žilinského,“ uviedol Mečiar.

Mečiar skritizoval aj prístup SNS v oblasti školstva, kde podľa neho iba rozpráva a nekoná v národných záujmoch. Mečiar je za rovnoprávne pos­tavenie menšín na južnom Slovensku, ale aj rovnoprávne postavenie Slovákov na tomto území. Opýtal sa SNS i jej ministra školstva Jána Mikolaja, prečo neprijali potrebné opatrenia na povzbudenie slovenského školstva na juhu Slovenska. „V tom sa prejavuje národovectvo, nie vykrikovaním,“ vyhlásil. Smer zas kritizoval za výstavbu diaľnic. Podľa Mečiara sľuby o výstavbe diaľnic do roku 2010 už teraz nie sú reálne. Rešpektuje však, že je to v rukách Smeru-SD, ale zdôraznil, že 
za to táto strana nesie aj zodpovednosť.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk