Časť rozpočtu Tomanovej dajú obce

Na starostlivosť o starých, chorých a bezvládnych vytiahne štát dve miliardy z vreciek obcí a samospráv. Pôvodne mali ísť peniaze na sociálne služby zo štátneho rozpočtu, ministerstvo práce ich však nakoniec nedostalo. Vláda schválila rozpočet na budúci rok pre ministerku Vieru Tomanovú (Smer) o dve miliardy nižší, ako predpokladal prvý návrh.

21.10.2008 10:03
Tomanová Foto:
Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová v konfrontácii s novinármi po rokovaní Rady predsedov odborových zväzov KOZ SR.
debata

Ministerstvo financií tvrdí, že o probléme, kto bude financovať starostlivosť v domovoch sociálnych služieb či príspevky na opatrovanie bezvládnych, sa stále rokuje. Ministerka Tomanová však už riešenie pozná.

„Ministerstvo financií urobilo prepočet. Z hľadiska dane z príjmu fyzických osôb očakáva zvýšenie príjmov u vyšších územných celkov o viac ako jeden a pol miliardy korún a u obcí až skoro o štyri miliardy korún. Čiže vlastne obce a VÚC to majú vykryté. Preto nám tie 2,1 miliardy zobrali z rozpočtu,“ reagovala.

Tomanovej rezort dodáva, že výpadok občania nijako nepocítia. „Rozpočet ministerstva práce pokrýva náklady na ambiciózne ciele vlády a rezortu vo vzťahu k realizovaným aj plánovaným sociálnym projektom,“ uviedol jeho hovorca Michal Stuška.

Zástupcovia miest a obcí s navrhovaným riešením nie sú veľmi spokojní, kritizovať ho však zatiaľ oficiálne nechcú. Čakajú, ako dopadne rokovanie s ministerstvami, výsledok by mal byť známy koncom týždňa. „V tejto fáze sa vyjadrovať ešte nechceme. Stále sa hľadajú riešenia, ktoré by mohli byť pre nás priaznivejšie,“ tvrdí podpredseda ZMOS Jozef Turčány.

Dve miliardy, s ktorými pôvodne počítalo ministerstvo práce, sú nevyhnutné pre zákon o sociálnych službách. Ten je momentálne v parlamente, poslanci ho majú prerokovať na schôdzi, ktorá sa začína dnes. Zákon upravuje pravidlá starostlivosti o zdravotne postihnutých, starých a bezvládnych ľudí. Platiť má od januára budúceho roku.

Zavedie nové sociálne služby, napríklad tlmočnícku službu pre nepočujúcich, sprostredkovanie osobnej asistencie, zabezpečenie monitorovania a signalizácie potreby pomoci či požičiavanie pomôcok.

Na to, aby zákon fungoval v praxi, budú musieť obce v roku 2009 nájsť 1,47 miliardy korún a vyššie územné celky 634 miliónov. Obce majú prispievať na domovy dôchodcov, opatrovateľskú službu, lekárske posudky či odľahčovaciu službu. Samospráva má prispieť na domovy sociálnych služieb, tlmočnícku službu a lekárske posudky.

Peniaze by pritom potrebovali na vodovody, kanalizáciu, protipovodňové opatrenia, obnovu ciest, zriadenie záchytiek či na cyklistické chodníky.

debata chyba