Dáriusova mama pomáha iným

Odozvy ľudí na príbeh malého Dáriusa z Banskej Bystrice neutíchajú ani po viac ako týždni od udalosti, keď sa chlapec pokúsil zobrať si pre chudobu život. Na banskobystrickú mestskú políciu neustále telefonujú neznámi dobrodinci a informujú sa, ako ešte môžu rodine chlapca pomôcť. Okrem peňazí sa mnohí rozhodli podať pomocnú ruku aj materiálne.

29.10.2008 11:05
Zuzana Dilíková Foto: ,
Zuzana Dilíková so synom Dávidom (vľavo) sa podelila o školské potreby, hračky a oblečenie od dobrodincov so Zdenkou Šmahelovou, ktorá sa stará o šesť detí z detských domovov.
debata

Na policajnú stanicu priniesli osobne alebo poslali poštou oblečenie, hračky, školské potreby, drogériu. Zaplnili celú jednu miestnosť. „Je toho naozaj neúrekom. Museli sme uvoľniť jednu kanceláriu, aby sme mali kam tie veci ukladať,“ povedala Žaneta Krišteková z banskobystrickej mestskej polície.

Dáriusova mama sa preto rozhodla, že veci, ktoré nevyužije, rozdá iným. „Viem, aké to je, keď má človek niečoho nedostatok a nemôže si to dovoliť kúpiť. Veľmi si želám, aby tie veci nezostali bez využitia a pomohli ďalším,“ povedala Zuzana Dilíková.

Školské potreby, hračky a oblečenie včera aj so svojím najstarším synom Dávidom a za pomoci mestských policajtov odovzdala rodine pani Zdenky Šmahelovej z Banskej Bystrice, ktorá sa v súčasnosti stará o deti z detských domovov. „Je to úžasné. Málokedy sa stáva, že človek dostane niečo len tak zadarmo. Pri deťoch sa vždy všetko zíde,“ zareagovala pani Zdenka.

Ako profesionálna pestúnka spolu s manželom Pavlom popri jej štyroch a dvoch manželových deťoch vychovala 22 dievčat a chlapcov, ktoré ich vlastní rodičia nechceli.

„Prvá k nám do rodiny prišla Monika. Mala tri a pol roka. Potom ich pribudlo ďalších 12. Boli sme vtedy 18-členná rodina,“ spomína si na svoje pestúnske začiatky. Keď niektoré deti odišli, prišli k nim zase ďalšie. Ako hovorí, dnes ich má len šesť. „Je mi s nimi fajn, ale ľahká úloha to nie je. Každé je iné a s pribúdajúcim vekom je to akési ťažšie,“ priznala 55-ročná žena, ktorá pred rokmi vymenila povolanie krajčírky za profesionálnu mamu na podnet svojich synov.

Svoje rozhodnutie však nikdy neoľutovala. „Vždy som chcela mať veľa detí. Že ich však raz budem mať toľko, to by som nepovedala,“ dodala so smiechom. „Brali sme si deti rôzneho veku, aj rómske. Najmladšie, ktoré k nám do rodiny prišlo, malo iba 13 dní. Dnes má Radko 12 rokov,“ vysvetlila pestúnka.

Príbeh Dáriusa ju dojal. O to viac zostala prekvapená, že jeho matka, ktorá je sama v núdzi, dokáže myslieť aj na iných. „Je to veľmi pekné. Štafeta pomoci sa nepretrhla,“ dodala Šmahelová.

debata chyba