Nahnevaný Fico nadával novinárom do idiotov

29.10.2008 12:29, aktualizované: 15:03
Fico
Premiér Robert Fico Autor:

Premiér Robert Fico na tlačovej konferencii po rokovaní vlády urážal novinárov Sme, Hospodárskych novín a Nového času a nazval ich idiotmi. Predsedu vlády rozzúrili články, ktoré informovali o jeho ceste do Vietnamu. "Hulvátskym, idiotským spôsobom atakujete vládu Slovenskej republiky," kričal Fico. "Neškodíte mne ani Smeru, škodíte slovenskému obyvateľstvu," dodal.

Podľa neho bola kedysi komunistická tlač ústretovejšia k disidentom, ako je dnešná tlač k jeho vláde. „My sme do Vietnamu prišli poslední, všetci sú tam. A idiot napíše, že idem robiť kšeft pre J&T,“ komentoval článok v Pravde. Dodal, že tento „kšeft“ znamená prácu pre 2 200 ľudí v SES Tlmače na desať rokov.

Denník Pravda napísal, že Fico vybavoval vo Vietname zákazku pre finančnú skupinu J&T, ktorá kontroluje výrobcu kotlov SES Tlmače. Podnik sa spolu s ďalšími firmami snaží získať v krajine mnohomiliardovú zákazku. Pravda pripomenula Ficovo skoršie tvrdenie, že „má rád finančných žralokov z J&T ako koza nôž“.

Ficovej kritike sa nevyhol ani najčítanejší denník Nový čas. „Len idiot z Nového času môže napísať, že som šiel do Vietnamu, aby som naháňal pracovné sily späť na Slovensko a že si nevšímam desať percent nezamestnaných na Slovensku,“ pokračoval Fico. Vláda sa vraj snaží, aby slovenskí zamestnanci neboli ohrozovaní lacnou pracovnou silou z iných krajín.

Vzápätí zaútočil na denník Sme za článok, ktorý prevzal z denníka Pravda. Ten v článku informoval o výraznom zvýšení rozpočtu Úradu vlády, z ktorého dá 30 mil. Sk (995 818 eur) na novú klimatizáciu a 15 miliónov (497 909 eur) na rekonštrukciu tunela medzi historickou a novou budovou vlády. "Len idiot z denníka Sme môže napísať, že sme si nechali vynoviť za 30 miliónov korún nejaký tunel, ktorý je vraj klimatizovaný, aby sa mohol pohodlne prechádzať z jednej budovy do druhej.“ 

Premiér zdôraznil, že budovy vlády a prechodový tunel musia opravovať, pretože Dzurindova vláda im ich odovzdala v havarijnom stave. Dodal, že tunel nevyužíva. „Chodím cez záhradu, či prší alebo neprší.“ Denníku Sme vytkol Fico aj ďalší článok. „Len idiot zo Sme môže povedať, že som staval ambasádu v Bielorusku. Ja som staval ambasádu v Bielorusku? Tá ambasáda tam je stále, od samého začiatku,“ vyhlásil.

Označenie idiot sa ušlo aj žurnalistovi z denníka Hospodárske noviny. „Len idiot môže napísať, že stopa vedie k Ficovi, lebo ľudia na Slovensku strácajú prácu. A keď si prečítate ten článok, tak všetci tam hovoria o tom, že kurz koruny a hovoria o tom, že strata zákaziek… A čo ja mám s kurzom koruny a čo ja mám so stratou zákaziek súkromných firiem v zahraničí,“ spýtal sa premiér.

„Nie je možné, aby ste takto otvorene klamali v mediálnom priestore,“ povedal Fico novinárom. „Mám taký pocit, že k disidentom bola komunistická tlač ústretovejšia, ako ste vy ústretoví k demokratickej vláde Slovenskej republiky, k vláde, ktorá bola demokraticky zvolená.“ Médiá zároveň obvinil, že škodia občanom. "Verte mi, neškodíte mne, neškodíte Smeru, škodíte ľuďom…,“ konštatoval premiér na tlačovej besede po rokovaní kabinetu.

Údajné prekrúcanie faktov a zavádzanie verejnosti premiér médiám vytýkal už dávnejšie.Vláda sa dostala do sporu s médiami aj pri príprave kontroverzného tlačového zákona, ktorým sa redakcie musia riadiť od júna. Zákon vyvolal kritiku medzinárodných organizácií, ale aj protesty novín na ich titulných stranách. Zaviedol totiž povinnosť tlače a agentúr uverejňovať nielen opravy, ale aj odpovede dotknutých osôb na ich články.

Fico sa pre články tiež sám súdi s viacerými médiami, v civilných sporoch od nich požaduje ospravedlnenie a odškodné.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku