Kaliňák citoval vulgarizmy fanúšikov, poslanca obvinil z ovplyvňovania

04.11.2008 16:51
Kaliňák, Trnka
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka (vľavo) a minister vnútra Robert Kaliňák na rokovaní Brannobezpečnostného výboru NR SR. Autor:

Zásah policajtov na sobotňajšom futbalovom zápase v Dunajskej Strede prišiel po fyzickom útoku výtržníkov na policajtov. Ako informoval členov parlamentného brannobezpečnostného výboru minister vnútra Robert Kaliňák, dokazuje to výpoveď jedného zo záchranárov. Podľa tohto záchranára okrem fyzického útoku policajtom nadávali po maďarsky do fašistov a kok...

Poslancom ukázal fotky zo zásahu, na ktorých vidieť zdvihnutú päsť fanúšika, ktorá mala smerovať na prechádzajúceho policajta. Zástavy zavesené na plote však neumožnili zachytiť celý atak.

Kaliňák tiež vyhlásil, že po zápase sa jeden z poslancov Národnej rady SR snažil ovplyvniť záchranárov, aby tvrdili, že na zápas ich objednalo vedenie futbalového klubu DAC. Opakovane však zdôraznil, že zdravotnú službu organizátor zápasu nezabezpečil. Minister odmietol však povedať meno poslanca. Nepovedal ho ani na výzvu Bélu Bugára, ktorý chcel vedieť, ktorý „egreš alebo idiot toto urobil“.

Kaliňák vyzval poslancov, aby v novele zákona umožnili policajtom zakázať niektoré športové podujatia, prípadne naň nepustiť verejnosť. Podľa policajného viceprezidenta Stanislava Jankoviča policajný útok smeroval k najagresívnejším fanúšikom na spodku tribúny.

Generálny prokurátor Dobroslav Trnka si myslí, že zákrok polície bol adekvátny situácii. „Smeroval k páchateľom trestnej činnosti a priestupkov,“ uviedol. Zásah preto považuje za profesionálny a vysoko účinný. Kriticky sa vyjadril na adresu politikov a ich výrokov po zápase. Tieto výroky podľa neho zneisťujú políciu. Trnka tiež upozornil, že medzi fanúšikmi sú vysokoorganizované bandy fašistických a polofašistických skupín, ktoré chcú na seba upozorniť. Podľa neho medzi členmi tvrdého jadra fans Slovana sú napríklad viacerí, ktorých mená súvisia s vraždou Daniela Tupého. Trnka upozornil, že krajiny V4 sa stávajú najväčším semeniskom chuligánov s fašistickým zameraním.

Člen výboru Béla Bugár (SMK) kritizoval usporiadateľov zápasu, že nedokázali zabezpečiť poriadok ako mali. Upozornil najmä na veľké množstvo pyrotechniky, ktorá sa dostala na štadión. V súvislosti s policajným zásahom konštatoval, že niektoré zábery ukazujú ako policajti bijú aj ľudí, ktoré majú ruky nad hlavou, či kopú do fanúšika, ktorý kľačí na zemi.

Exminister vnútra Martin Pado sa pýtal, že dokedy budú zásahy polície na futbalových zápasoch platené z daní všetkých občanov. Podľa neho súťaž organizuje Slovenský futbalový zväz, ktorý by si mal platiť usporiadateľskú agentúru alebo refundovať náklady polície. Ján Kovarčík (ĽS-HZDS) pozval zahraničných fanúšikov na slovenské športové podujatia s tým, že im bude zabezpečená bezpečnosť.

Rokovanie výboru hneď na začiatku opustil Vladimír Palko (KDS) s tým, že nevidí zmysel na konanie mimoriadnej schôdze výboru a považuje ho za úplne zbytočné. Zákrok polície bol totiž podľa neho úplne v poriadku.

Brannobezpečnostný výbor schválil na návrh Jána Richtera (Smer-SD) uznesenie, ktoré podporili všetci koaliční poslanci. Bugár sa zdržal hlasovania. Výbor v uznesení konštatoval, že organizátor nezvládol svoju úlohu pri organizovaní zápasu. Vyjadril tiež znepokojenie nad politizáciou celej situácie a ocenil zákrok polície. Bugár pred novinármi uviedol, že mu prekážalo na uznesení ocenenie zákroku polície, pretože niektoré informácie stále nie sú jasné.

Polícia v sobotu pred a počas futbalového zápasu v Dunajskej Strede predviedla 35 osôb, z toho 15 z tábora Slovanu, troch fanúšikov DAC a 17 občanov Maďarskej republiky. Zároveň začala trestné stíhanie pre trestné činy výtržníctva a útoku na verejného činiteľa. Polícia ešte pred zápasom zabezpečila množstvo nebezpečných predmetov ako svetlice, drevené palice, boxery či oceľové násady s hrotmi na obuv.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku