Na pulty sa vráti krivá neforemná zelenina

12.11.2008 16:46
zelenina - misa - zdravé jedlo
Ilustračné foto Autor:

Po tom, ako členské štáty Európskej únie odhlasovali na návrh Komisie zrušenie osobitných obchodných noriem pre 26 druhov ovocia a zeleniny, sa pravidlá týkajúce sa veľkosti a tvaru ovocia a zeleniny stanú históriou. Iniciatíva Komisie zbaviť sa týchto noriem je hlavným prvkom jej prebiehajúceho úsilia usmerniť a zjednodušiť pravidlá EÚ a obmedziť byrokraciu.

V prípade 10 druhov ovocia a zeleniny, vrátane jabĺk, jahôd a paradajok, zostanú obchodné normy naďalej v platnosti. Avšak aj pri týchto 10 druhoch by mohli členské štáty po prvýkrát povoliť obchodom, aby predávali výrobky, ktoré nespĺňajú normy, pokiaľ by boli výrobky označené tak, aby boli odlíšené od ovocia a zeleniny „extra triedy“, „triedy I“ a „triedy II“. Inak povedané, nové pravidlá umožnia vnútroštátnym orgánom povoliť predaj všetkých typov ovocia a zeleniny, bez ohľadu na ich veľkosť a tvar.

„Toto je nový začiatok pre krivé uhorky a hrboľatú mrkvu“, povedala Mariann Fischerová Boelová, komisárka pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka. „Je to konkrétny príklad nášho úsilia obmedziť zbytočnú byrokraciu. Takéto veci jednoducho nepotrebujeme regulovať na úrovni EÚ. Je omnoho lepšie ponechať to na hospodárske subjekty. Navyše v týchto časoch vysokých cien potravín a všeobecne zlej hospodárskej situácie by mali mať spotrebitelia možnosť vyberať si z čo možno najväčšieho sortimentu výrobkov. Vyhadzovať úplne dobré výrobky len preto, že majú "zlý“ tvar, je nezmysel," dodala. 

Počas posledných rokov, keď sa rokovalo o reforme spoločnej organizácie trhu s ovocím a zeleninou, sa Komisia zaviazala, že obmedzí zbytočnú byrokraciu tým, že odstráni množstvo obchodných noriem pre ovocie a zeleninu. Hlasovanie znamená, že tieto normy sa zrušia pre 26 výrobkov: marhule, artičoky, špargľu, baklažány, avokádo, fazuľu, ružičkový kel, mrkvu, karfiol, čerešne, cuketu, uhorky, umelo pestované huby, cesnak, nelúpané lieskové orechy, hlávkovú kapustu, pór, melóny, cibuľu, hrach, slivky, stopkový zeler, špenát, nelúpané vlašské orechy, červené dyne a čakanku obyčajnú.

Podľa návrhov by sa mali zachovať osobitné obchodné normy pre 10 výrobkov, ktoré predstavujú 75 percent hodnoty obchodu EÚ: jablká, citrusové ovocie, kivi, šaláty, broskyne a nektárinky, hrušky, jahody, sladkú papriku, stolové hrozno a paradajky. Členské štáty by však mohli udeliť výnimku aj z týchto noriem, keby sa toto ovocie a zelenina predávalo v obchodoch príslušne označené. V praxi to znamená, že aj jablká, ktoré nespĺňajú normu, by sa mohli predávať v obchode, pokiaľ by boli označené ako „výrobok určený na spracovanie“ alebo podobným textom.

Komisia teraz oficiálne prijme zmeny, ktoré sa z praktických dôvodov začnú uplatňovať od 1. júla 2009.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku