Rodičia môžu biť deti, zákon im to nezakáže

Svrbiaca ruka rodičovi opletačky so zákonom nespôsobí. Zákaz bitia detí v rodinách sa totiž na Slovensku do zákona nedostane, hoci podľa Rady Európy by do roku¤2009 mali zaviesť všeobecný zákaz telesných trestov všetky jej členské krajiny. Ministerstvo práce na Slovensku však zatiaľ taký zákon nechystá. Tvrdí, že výzva Rady Európy neznamená pre členské štáty záväzok prijať taký zákon do roku 2009.

25.11.2008 09:55
dieťa, plač, týranie, týrané, násilie Foto:
Zákaz telesných trestov v rodinách nebude na Slovensku platiť od roka 2009, aj keď Rada Európy odporúča, aby taký zákon prijala každá členská krajina Európskej únie.
debata

„Žiadne násilie na deťoch nemožno ospravedlniť; každému násiliu na deťoch možno predchádzať. Termínom na zavedenie zákazu telesných trestov detí v akomkoľvek prostredí je rok¤2009,“ stojí v informačnom letáku, ktorý prednedávnom vydala Rada Európy.

„Od tohto dátumu krajiny, ktoré nemajú vo svojich legislatívach zakotvený zákaz telesných trestov, podporia kampaň na zvýšenie povedomia, na podporu plnenia rodičovských práv a na nulovú toleranciu akéhokoľvek násilia páchaného na dieťati,“ odpovedal tlačový odbor ministerstva práce na otázku, či už rezort chystá novelu zákona o rodine alebo iného zákona, ktorý by tento zákaz obsahoval.

Diskutujte: Čo si myslíte o úplnom zákaze bitia detí?

Kedy bude na Slovensku zákaz trestania detí v rodine zakotvený v zákone, ministerstvo nepovedalo. Pred niekoľkými dňami poslanci Národnej rady SR schválili koniec telesných trestov, ale len v detských domovoch a podobných štátnych zariadeniach. Ministerka práce Viera Tomanová (Smer) pritom tvrdí, že je za nulovú toleranciu násilia na deťoch.

„Ja osobne zastávam nulovú toleranciu. Vyrástla som v rodine, kde skutočne nebola nikdy na deti položená ruka, mojou výchovou prešlo viacero detí a nikdy na ne nebolo potrebné položiť ruku. Nebolo im potrebné dať ani facku zachraňujúcu život. Nikdy. Zastávam názor, že skutočne by sme mali zmeniť spôsob myslenia a povedať stop akémukoľvek fyzickému alebo psychickému trestaniu detí,“ vyhlásila Tomanová pri rozprave v parlamente. Prečo nepripravuje zákon, ktorý by bitie detí v rodinách zakázal, však už nepovedala.

Detský psychológ a predseda Detského fondu Štefan Matula by zákaz bitia privítal, pripúšťa však, že spoločnosť na to zrejme ešte nedozrela. „Ja osobne som za úplný zákaz bitia detí. O zákone však rozhoduje 150¤ľudí, je to otázka politickej vôle. Aj keď sa rozhodli zakázať telesné tresty iba v štátnych zariadeniach a nie aj v rodinách, nie je to až taká tragická vec. Príde to postupne. V každom prípade treba začať s kampaňou, ktorá rodičom ponúkne iné formy výchovy namiesto telesných trestov. Zakázať je jednoduché, rodičov však treba aj naučiť používať iné metódy výchovy,“ povedal Matula.

Facebook X.com debata chyba Newsletter