Vláda posiela miliardové prihrávky vlastným

28.11.2008 10:26
Fico, Koaličná rada
Premiér Robert Fico a Ján Slota na Koaličnej rade. Autor:

Miliardy korún na štátnych zákazkách zarobili firmy blízke vládnym kruhom. Vplyv politikov na rozhodovanie o tom, kto na štáte zarobí, vo štvrtok potvrdil aj odvolaný riaditeľ Telekomunikačného úradu Branislav Máčaj.

Dobre sa darí najmä firme Váhostav, v ktorej figuruje podnikateľ Juraj Široký spájaný so Smerom. Váhostav má opraviť Bratislavský hrad.

Hoci najskôr parlament plánoval vynaložiť na opravu 1,2 miliardy korún (takmer 40 miliónov), zákazka sa má teraz predražiť o dvesto percent. „Je možné, že tam budú práce navyše,“ uviedla Elena Valovičová z Kancelárie Národnej rady, ktorá si ich vo Váhostave objednáva. Bližšie to nevysvetlila.

Najnovšie čelia kauze ministri Smeru Ján Počiatek a Robert Kaliňák. Firma Bratislava trade center, ktorej sú akcionármi, mala bez súťaže získať pozemky od štátnej Slovenskej elektrizačnej sústavy. Kaliňák na celej veci nič zlé nevidí. „Pozemok nie je lukratívny, firma má naň predkupné právo, keďže susedí s jej pozemkami,“ tvrdí. Predaj v poslednej chvíli stopli.

Zo spoločností blízkych SNS sú na tom najlepšie Zamedia a Avocat. Ako súčasť konzorcia môžu čerpať z vyše dvojmiliardového balíka na ministerstve výstavby, ktoré riadi Marián Janušek (SNS). Stavebná firma Ikores, ktorej majiteľ Jozef Kopecký bol sponzorom Smeru, dosiaľ uzavrela so štátom obchody za takmer 800 miliónov korún.

Podľa Emílie Sičákovej-Beblavej z Transparency International Slovensko existujú viaceré podozrenia zo straníckeho klientelizmu. „Okrem výmen vo vláde sa mali uskutočniť viaceré zmeny. Napríklad udeľovať kontrakty len cez transparentnú verejnú súťaž a zaviesť elektronické aukcie,“ dodala.

Do konca volebného obdobia ešte vláda Roberta Fica uzavrie obchody na nákup lietadiel asi za päť miliárd a výstavbu diaľnic za zhruba 200 miliárd korún.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku