Novela Občianskeho súdneho poriadku, ktorú schválil parlament za 18¤hodín, nadobudla účinnosť včera. Či však daňoví poplatníci nezaplatia cyperskej firme Lemikon viac ako požadované dve miliardy korún, je otázne.
Právnici sa zhodujú, že za kauzu Tipos štát platiť určite bude. „Ak Tipos uzavrel s Lemikonom po rozhodnutí súdu novú zmluvu, potom celá novela Občianskeho súdneho poriadku bola zbytočná. Zmluvou totiž nahradili rozhodnutie Najvyššieho súdu. Platiť bude štát už nie na základe rozhodnutia súdu, ale na základe zmluvy,“ hovorí zástupca riaditeľa Ústavu štátu a práva Slovenskej akadémie vied Jozef Vozár.
Problémom teda môže byť doteraz ministerstvom financií utajovaná zmluva s Lemikonom. V nej sa totiž podľa vyjadrenia šéfa štátnych financií Jána Počiatka (Smer) štátny Tipos zaviazal, že už nepoužije v tomto spore nijaký opravný prostriedok, teda sa neodvolá.
Podľa informácií Pravdy v zmluve by mala byť aj pohľadávka na 800 miliónov korún, o ktorej ešte súd nerozhodoval. Zmluvu by mal Počiatek zverejniť v utorok. Podľa Vozára záleží na tom, aké je jej presné znenie a aké sú sankcie za to, že ju Tipos neplní.
Podľa právnikov Trnka nemohol konať skôr, keďže Tipos ani ministerstvo financií ho nepožiadali o mimoriadny opravný prostriedok. To spravil nakoniec minulý týždeň až poslanec Ivan Mikloš (SDKÚ). ,,Generálny prokurátor v prípade mimoriadneho opravného prostriedku môže konať, iba ak dostane podnet," povedal Vozár. Tvrdí, že aj pred zmenou Občianskeho súdneho poriadku umožňoval zákon generálnemu prokurátorovi požiadať o zastavenie vykonateľnosti rozhodnutia súdu, ten mu však nemusel vyhovieť.
Odborníci si myslia, že Počiatkovo ministerstvo malo už v auguste, keď Najvyšší súd rozhodol, hľadať riešenie. „Rozhodnutie Najvyššieho súdu v plnom rozsahu potvrdzovalo rozhodnutie krajského súdu. Teda už dňom vyhlásenia rozsudku bolo jasné, že Najvyšší súd sa stotožnil s argumentmi prvostupňového súdu a nebolo treba strácať čas čakaním na doručenie rozhodnutia,“ upozorňuje Vozár.