Gašparovič: Budovanie štátu je dôležitejšie ako armáda

Budovanie sociálneho štátu, ekonomiky a sociálnych potrieb je podľa prezidenta SR Ivana Gašparoviča dôležitejšie, ako viac investícií do armády. "Najmä pokiaľ armáda nie je až v takom stave, že by nebola schopná plniť svoje úlohy. Štát netvorí len armáda, ale občania," povedal prezident novinárom na základni Šajkovac v Kosove, kde na základe dohody medzi slovenským a českým ministerstvom obrany pôsobí od februára 2002 mechanizovaná rota.

08.12.2008 19:27
Ivan Gašparovič Foto:
Prezident Ivan Gašparovič.
debata

Gašparovič je presvedčený, že v budúcich rokoch bude musieť Slovensko do armády investovať určite viac. Ako hlavného veliteľa Ozbrojených síl SR ho mrzí, že zaostávame v modernizácii techniky. „Naša technika už pomalinky stráca na tých hodnotách modernosti a bojovej sily,“ uviedol. Nazdáva sa, že zmeniť by sa to mohlo v blízkej budúcnosti. S prezidentom na návšteve Kosova je aj minister obrany SR Jaroslav Baška. Slovenským vojakom spolu priniesli nový výstroj – tzv. nosný modulárny systém. „Sú to ruksaky, popruhy, rôzne pásy, ktoré potrebuje vojak v každej profesionálnej misii,“ vysvetlil Baška.

V Prištine sa prezident a minister stretli aj s Emiliom Gayom, veliteľom misie KFOR v Kosove. „Padlo tam pozitívne hodnotenie našich jednotiek. Misia naplnila svoje poslanie a občania ju prijímajú pozitívne,“ uviedol Gašparovič. Položením vencov k pamätníku padlých vojakov, ktorí zahynuli pri plnení úloh v medzinárodnom kontingente, si uctil ich pamiatku. Veniec položil spolu s ministrom Baškom aj k pamätníku obetí leteckého nešťastia, pri ktorom v januári 2006 zahynulo 42 vojakov. Do Kosova prišli aj rodinní príbuzní a známi vojakov.

Ozbrojené sily SR pôsobia v operácii KFOR od 7. septembra 1999. Momentálne tam pôsobí 138 príslušníkov, z toho štyri ženy. Vykonávajú operácie na približne dvadsať kilometrov širokej a osemnásť kilometrov dlhej ploche. Nachádza sa v nej 37 dedín. V dvoch z nich žijú prevažne Srbi, ďalších osem je zmiešaných a v 27 žijú kosovskí Albánci. Sedem dní v týždni a 24 hodín denne strážia slovenskí vojaci aj srbský pamätník Gazimestan, ktorý postavili v roku 1953 na pamiatku boja srbských jednotiek proti Turkom na Kosovskom poli v roku 1389.

Po návšteve Kosova prezident priletel do Bosny a Hercegoviny. Aktuálna situácia v regióne a integračné úsilie štátov západného Balkánu budú hlavné témy, o ktorých bude diskutovať s vysokým predstaviteľom Európskej komisie pre Bosnu a Hercegovinu Miroslavom Lajčákom a predsedajúcim Predsedníctva Bosny a Hercegoviny Nebojšom Radmanovičom. Predtým sa stretne so Stefanom Castagnottom, veliteľom misie EUFOR – ALTHEA, kde pôsobia štyria slovenskí dôstojníci a strážna čata.

Hlava štátu so šéfom rezortu obrany sa vrátia na Slovensko dnes vo večerných hodinách.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy