Eutanáziu už podstúpili aj Slováci

13.12.2008 11:05
lekár, operácia, skalpel, doktor, nemocnica,...
Ilustračné foto Autor:

Eutanáziu alebo asistovanú samovraždu vyhľadávajú na švajčiarskej klinike smrti už aj nevyliečiteľne chorí Slováci. Tvrdí to ruskojazyčný spravodajský server Segodnia.

„Poliaci, Česi a Slováci už využili naše služby,“ uviedol pre tento server Artur Bernhardt, predstaviteľ kliniky Dignitas na predmestí Zürichu. O podrobnostiach však odmietol informovať. Klientom z východnej Európy účtujú za „ľahkú smrť“ o čosi menej ako záujemcom z bohatého Západu, ak dokážu, že sú v hmotnej núdzi, dodal Bernhardt.

Ináč vyjde odchod zo života aj s pohrebom na 7 200 švajčiarskych frankov, teda 144 000 korún (4 800 eur). Platí sa vopred. „Ľahkú smrť“ spôsobí 15 gramov natria – pentobarbitalu, ktorý v menších dávkach pôsobí ako kokaín. V tomto prípade však klient rýchlo zaspí a o štvrť hodiny prestane dýchať.

Na tej istej klinike Dignitas sa rozhodol nedávno skončiť svoj život britský občan Craig Ewert. Záznam asistovanej samovraždy, ktorý vyvolal veľký medzinárodný rozruch, odvysielala v minulých dňoch televízia Sky News.

Na Slovensku eutanázia nie je povolená, podobne ako v Česku. V Európe má zatiaľ zelenú vo Švajčiarsku, v Belgicku a Holandsku. Na tieto štáty sa orientuje aj „turistika samovrahov“. Podľa slovenských odborníkov sa problém bude u nás stupňovať, kým tu bude v plienkach paliatívna medicína. Tá sa má starať o zmiernenie utrpenia a dôstojný koniec nevyliečiteľne chorých.

Jediné oddelenie paliatívnej starostlivosti na Slovensku má zatiaľ Národný onkologický ústav v Bratislave. Vedie ho primárka Kristína Križanová. „Každému nevyliečiteľne chorému a zomierajúcemu pacientovi treba zabezpečiť takú starostlivosť, aby o aktívne zabitie nemusel žiadať, skrátka, netreba ho opúšťať!“ nabáda Križanová. Podľa nej súčasná medicína už dokáže psychologickou podporou a sedatívnou liečbou zmierniť aj neznesiteľnú bolesť a predísť pocitu straty ľudskej dôstojnosti. Na budovanie takýchto oddelení však stále chýbajú financie.

V tejto situácii má „ľahká smrť“ aj na ináč konzervatívnom Slovensku čoraz viac stúpencov. Ako ukázal výskum agentúry MVK, s eutanáziou súhlasí takmer polovica Slovákov, pričom aj 40 percent veriacich, a väčšina oslovených lekárov.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
599
Amore červené ruže 250

Amore červené ruže 250

71,99
Flower box vintage kocka "L" červené ruže

Flower box vintage kocka "L" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk