Eutanáziu už podstúpili aj Slováci

13.12.2008 11:05
lekár, operácia, skalpel, doktor, nemocnica,...
Ilustračné foto Autor:

Eutanáziu alebo asistovanú samovraždu vyhľadávajú na švajčiarskej klinike smrti už aj nevyliečiteľne chorí Slováci. Tvrdí to ruskojazyčný spravodajský server Segodnia.

„Poliaci, Česi a Slováci už využili naše služby,“ uviedol pre tento server Artur Bernhardt, predstaviteľ kliniky Dignitas na predmestí Zürichu. O podrobnostiach však odmietol informovať. Klientom z východnej Európy účtujú za „ľahkú smrť“ o čosi menej ako záujemcom z bohatého Západu, ak dokážu, že sú v hmotnej núdzi, dodal Bernhardt.

Ináč vyjde odchod zo života aj s pohrebom na 7 200 švajčiarskych frankov, teda 144 000 korún (4 800 eur). Platí sa vopred. „Ľahkú smrť“ spôsobí 15 gramov natria – pentobarbitalu, ktorý v menších dávkach pôsobí ako kokaín. V tomto prípade však klient rýchlo zaspí a o štvrť hodiny prestane dýchať.

Na tej istej klinike Dignitas sa rozhodol nedávno skončiť svoj život britský občan Craig Ewert. Záznam asistovanej samovraždy, ktorý vyvolal veľký medzinárodný rozruch, odvysielala v minulých dňoch televízia Sky News.

Na Slovensku eutanázia nie je povolená, podobne ako v Česku. V Európe má zatiaľ zelenú vo Švajčiarsku, v Belgicku a Holandsku. Na tieto štáty sa orientuje aj „turistika samovrahov“. Podľa slovenských odborníkov sa problém bude u nás stupňovať, kým tu bude v plienkach paliatívna medicína. Tá sa má starať o zmiernenie utrpenia a dôstojný koniec nevyliečiteľne chorých.

Jediné oddelenie paliatívnej starostlivosti na Slovensku má zatiaľ Národný onkologický ústav v Bratislave. Vedie ho primárka Kristína Križanová. „Každému nevyliečiteľne chorému a zomierajúcemu pacientovi treba zabezpečiť takú starostlivosť, aby o aktívne zabitie nemusel žiadať, skrátka, netreba ho opúšťať!“ nabáda Križanová. Podľa nej súčasná medicína už dokáže psychologickou podporou a sedatívnou liečbou zmierniť aj neznesiteľnú bolesť a predísť pocitu straty ľudskej dôstojnosti. Na budovanie takýchto oddelení však stále chýbajú financie.

V tejto situácii má „ľahká smrť“ aj na ináč konzervatívnom Slovensku čoraz viac stúpencov. Ako ukázal výskum agentúry MVK, s eutanáziou súhlasí takmer polovica Slovákov, pričom aj 40 percent veriacich, a väčšina oslovených lekárov.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku